Jaké informace naleznete na obalech džusů a nektarů?
Předpisy Evropské unie přísně upravují výrobu džusů a nektarů. Celá řada spotřebitelů o této skutečnosti stále neví a k těmto výrobkům nemá důvěru. Stojí za to číst etikety, abychom získali jistotu, že výrobek, pro který jsme se rozhodli, splňuje naše požadavky a očekávání!
Co bychom měli hledat na etiketě?
Etiketou nazýváme všechno to, co je vytištěno na obalech potravin, které nakupujeme nebo co je k těmto obalům přiloženo. Etikety džusů nebo nektarů obsahují nejen obecný popis, např. "pomerančový džus", ale rovněž podrobné složení: druhy a množství použitého ovoce (v pořadí od největšího k nejmenšímu podílu), datum spotřeby, způsob skladování a také nutriční hodnotu produktu. Dále musí výrobci uvádět veškeré doplňky, jako jsou vitamíny nebo minerální látky a u nektarů a ovocných nápojů také množství přidaných sladících látek a vody. Obaly ovocných nektarů musí rovněž obsahovat údaj o minimálním obsahu šťávy, ovocného protlaku nebo jejich směsi, s použitím formulace "minimální podíl ovoce …%". Například nektary z pomerančů, grepů či jablek by měly obsahovat nejméně 50% ovocné složky, nektary z višní nejméně 35% a nektary z černého rybízu nejméně 25%.
Nezapomeňte, že 100% džus je tekuté ovoce!
Pokud je na etiketě uvedeno "100% džus", znamená to, že džus byl vyroben přímo z ovoce nebo ze zahuštěné šťávy doplněním stejného množství vody, která z něj byla dříve odstraněna.
Na obalech od džusů nehledejte takové údaje jako např. "bez konzervačních látek", "bez přidaného cukru" nebo "bez umělých barviv". Důvod je velmi jednoduchý - platné právní předpisy Evropské unie[1] přidávání těchto látek do džusů nedovolují, proto by uvedení takového údaje mohlo naznačovat, že jiné džusy takové látky obsahují, což není pravda.
Stále přežívá názor, že džusy mají vysoký obsah cukru a proto neprospívají organismu a jsou kalorické, což opět není pravda. Všechny cukry obsažené v džusech jsou přírodního původu. Džusy obsahují prakticky stejné množství cukrů, vitamínů a minerálních složek jako ovoce nebo zelenina, z nichž byly vyrobeny. V souladu s doporučeními odborníků nezpůsobí konzumace jedné porce džusu denně (200 ml pro dospělou osobu) zvýšení tělesné hmotnosti, naproti tomu poskytuje řadu cenných složek. Džusy, a to jak ovocné, tak i zeleninové, jsou bohaté na vitamíny, stopové prvky a minerály, výživové látky a biologicky aktivní látky. Jsou také zdrojem antioxidantů, které brzdí působení volných radikálů a zpomalují proces stárnutí. Právě proto není náhodou, že podle doporučení Světové zdravotnické organizace může sklenice džusu nahradit jednu z pěti doporučených porcí ovoce a zeleniny.