reklama

Jak vybrat správnou autoplachtu?

Nenápadná autoplachta dokáže být maximálně praktickým doplňkem pomáhajícím ochránit auto před nepříznivým počasím i hůře viditelným zubem času – prachem, korozí nebo plísní. Nejvíce samozřejmě pomůže řidičům bez možnosti stání v garáži, své upotřebení ale rozhodně najde i v ní.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Ne každá plachta se však hodí pro všechny účely a všechna auta. Pojďme se proto zblízka podívat na důležité otázky, které si před nákupem té správné musíme položit.  

Hlavní výhody autoplachty

Pořízení autoplachty není žádný módní výstřelek, reálně ochrání povrch auta zejména během mrazivých zimních měsíců, kdy zabrání vzniku námrazy na všech oknech. Zároveň díky plachtě také mnohem jednodušeji odstraníte napadaný sníh. 

Po celý rok pak karoserii může narušovat bláto, déšť a prach (ať už v garáži, nebo venku). Pokud třeba soused staví, nebo parkujete uprostřed města, auto bez plachty postupně mění barvu na prachově šedou. Před vlivem prašného prostředí je samozřejmě dobré chránit všechna auta, veteráni se bez ní ale neobejdou vůbec. 

Plachta na auto dobře poslouží i jako ochranný prostředek proti zlodějům. Z vozidla sice neudělá nedobytný sejf, působí však jako pasivní překážka, se kterou zloději nechtějí mít nic společného. Zvlášť když v okolí stojí spousta "lépe dostupných" aut.

Vrstva plachty také představuje určitou bariéru zabraňující mechanickému poškození. Pokud tedy na veřejném parkovišti s úzkými parkovacími místy plánujete parkovat delší dobu, rozhodně není od věci ji z preventivních důvodů použít. Některým škrábancům opravdu zabránit dokáže.

V čem se liší různé autoplachty?

Plachty se mezi sebou liší různými aspekty, které je potřeba zvážit. Před nákupem autoplachty si proto rozhodněte následující potřeby.

  • Potřebujete venkovní nebo vnitřní plachtu?

V suché garáži si vystačíte s velmi lehkou nylonovou plachtou, skrze kterou nepronikne prach a jiné poletující nečistoty. Pro zakrytí auta venku, především v zimním období, zvolte místo toho těžší pogumovanou autoplachtu, na jejíž spodní straně se nachází plyš nebo mikroflanel. Rozhodně by venkovní plachta měla být nepromokavá. 

  • Je plachta vhodná svými rozměry pro váš vůz?

Autoplachta musí na auto přesně sednout a nikdy by neměl vznikat prostor pro vniknutí nečistot. Tím pádem se vyplatí investovat do plachty speciálně určené pro vaši značku a model auta, které nabízejí dobré obchody s autodoplňky. 

  • Je plachta dobře skladná a snadno se udržuje?

Venkovní plachty bývají těžké a zabírají i po složení více místa než vnitřní ochranné plachty. Rozhodně to ale neznamená, že byste měli používat vnitřní plachtu místo venkovní. Různé kombinace materiálů mají odlišnou skladnost a gramáž, i mezi venkovními plachtami lze proto narazit na lehčí varianty. 

Manipulace s autoplachtou

Před zakrytím autoplachtou je nutné vůz důkladně umýt a oschnout. Když se pod plachtu dostane třeba troška sněhu smíchaného se solnou směsí, riskujete poškození karoserie. Pořádně tedy auto zkontrolujte a ideálně se na plachtu nespoléhejte jako na jediný dostupný ochranný prostředek pro karoserii vašeho vozu. 

Pokud necháte auto pod plachtou zaparkované venku, pamatujte, že je nutné, aby mělo viditelnou registrační značku. Jedná se o drobný detail, který vás může zbytečně přivést do potíží, zejména v parkovacích zónách velkých měst. Plachta se proto spíš než na každodenní zakrývání a odkrývání vozu hodí pro potřeby dlouhodobého stání. I každodenní využití, hlavně ve dnech se špatnou předpovědí počasí, dává smysl. 

Dobrá plachta se prostě vyplatí. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama