Jak nejlépe vybrat lyže?
Jak vybírat?
Výběr vhodných lyží není vůbec snadná záležitost. Výběr znesnadňuje zejména nepřeberné množství modelů a typových označení. Měli byste se proto obrátit na odbornou prodejnu s vyškolenými prodavači, kteří na základě přesnější charakteristiky dokáží vybrat ty nejvhodnější modely.
První otázka, kterou vám prodavač položí, je "Jak jezdíte"? Rozhodně byste neměli být zbytečně skromní. Popište co možná nejpřesněji, jaký styl jízdy vyznáváte a jaká je vaše představa o novém vybavení. Pouze tak bude moci odborník vybrat ten správný model. Velmi důležité je také to, v jakém terénu se na lyžích nejčastěji pohybujete. Tzn. zda-li upřednostňujte upravené sjezdovky, či vyznáváte jízdu v hlubokém sněhu, apod. V neposlední řadě je podstatné, jakým stylem převážně jezdíte. Neexistuje totiž model, který by plně uspokojoval lyžaře vyznávající krátký oblouk a zároveň lyžaře milujícího rychlou sjezdovou jízdu. Velikost oblouku se u lyží označuje jako rádius. Rádius je rozdíl mezi šířkou pod vázáním a ve špičce/patě. Platí, že čím menší rádius, tím více je lyže krojená a tím lépe "zatáčí".
Základní typy lyží: |
ALLROUND Jedná se o univerzální lyže většinou pro rekreační až středně pokročilé lyžaře. Na trhu je těchto lyží největší výběr a jsou také nejvíce používané. |
SLALOMKY lyže pro zkušené lyžaře vyhledávající rychlou a technickou jízdu. Bývají velmi krátké. |
RACE Ideální kategorie pro vyznavače středních a delších a rychlejší jizdu na upravených sjezdovkách. Nejsou příliš vhodné na české hory, kde není příliš možné využít bezpečně jejich vlastností. |
FUNCARVERY Na první pohled širší lyže. Na sjezdovce jejich majitel připomíná síše snowboardistu. Umožňují totiž kopírovat tělem svah sjezdovky. Jsou ideální pro "hračičky". Díky své kratší délce nejsou příliš rychlé. |
SHORTS velmi oblíbené extrémně krátké lyže. Poslouží výborně pro zábavu na sněhu. |
Dnes se rádiusy lyží pohybují mezi cca. 9 až 24 m. Milovníci krátkých oblouků budou volit lyže s rádiusem pod 14 m, lyže s rádiusem pod 12 m jsou spíše pro funcarvery. Vyznavači středních oblouků dají přednost rádiusu 14 - 17 m. Nad 17 m jde o lyže pro vyšší rychlosti, tj. pro dlouhé oblouky, po lyžích s rádiusem nad 21 sáhnou už jen opravdoví "draci" . Rádius má vliv také na délku lyží, lyže s rádiusem pod 14 m jsou zpravidla kratší (cca. do 165 -170 cm). Naopak lyže s rádiusem nad 21 m mívají 180 cm a více.
Jak dlouhé lyže?
Sjezdovkám v současné době vládnou carvingové lyže, které jsou oproti předchozím klasickým modelům podstatně kratší. Současné modely jen výjimečně přesahují 185 cm, nejprodávanější jsou délky mezi 150 a 170 cm. Ovšem další zkracování se příliš neočekává Odborníci se přiklánějí k tomu, že lyže v nadcházejících sezónách opět o něco povyrostou. U jednotlivých kategorií obecně platí, že delší lyže jsou určeny pro výborné lyžaře, kratší lyže jsou snáze ovladatelné a jsou tedy spíše vhodné pro méně zdatné lyžaře.
Velmi důležitá je také hmotnost lyžaře. Na základě těchto parametrů se volí správná tvrdost lyže. Dá se říci, že čím je lyžař těžší, tím tvrdší potřebuje lyži. Není tedy na místě pro kupovat pro metrákového lyžaře začátečníka měkké lyže. To bývá častý omyl začátečníků. Pro výborné lyžaře je potom tvrdá lyže samozřejmostí.
Doporučené délky lyží | |
Slalomové lyže | o 5 až 20 cm kratší než výška postavy lyžaře |
Obřačky | výška postavy až + 15 cm |
Univerzální / rekreační | o 10 cm kratší oproti postavě až o 5 cm delší než postava. |
Milovníci extrémního carvingu hledající extrémně točivé lyže, potom tedy mohou volit lyže kolem 160 cm i v případě, že mají 185 cm.
Výběr lyží podle terénu
Lyže na upravené sjezdovky pro krátký oblouk
Lyže v této skupině jsou určeny těm, kteří tráví min. 80% času na upravených sjezdovkách, a to jízdou krátkých oblouků. Pokud patříte mezi agresivní lyžaře a vyžadujete perfektní chování lyže na každém povrchu včetně zledovatělé sjezdovky, tak vybírejte mezi top modely. Ostatní lyžaře plně uspokojí i sportovní modely.
Lyže na upravené sjezdovky pro střední a dlouhý oblouk
Lyže v této skupině jsou určeny těm, kteří tráví min. 80% času na upravených sjezdovkách, a to jízdou středních a delších oblouků. Pokud patříte mezi agresivní lyžaře a vyžadujete perfektní chování lyže na každém povrchu včetně zledovatělé sjezdovky, tak vybírejte mezi top modely. Ostatní lyžaře plně uspokojí i sportovní modely.
Cross carving modely
Lyže v této kategorii je asi nejlepší přirovnat k cyklokrosovým kolům. Podobně jako cyklokrosová kola vycházejí Cross carving modely z modelů "silničních" - tj. z modelů na upravené sjezdovky. Oproti nim jsou ale mírně "upravené", aby snesly i lehčí terén.Jsou většinou mírně širší v oblasti pod vázáním, což jim dává lepší stabilitu při jízdě v měkkém terénu (tj. například při jízdě v prašanu). Mezi další úpravy patří větší důraz na pružnost lyže - tj. důraz na schopnost zvládat prohýbání při jízdě v neupraveném terénu (něco jako "odpružení" u kol, u cyklokrosových kol tuto funkci plní mohutnější pláště a masivnější ráfky). Některé Cross carving modely mají navíc i více "carvingový" charakter. To znamená, že lyže se snadno dostane do oblouku a potom v něm dokonale "drží". Jedete na nich tedy jako "po kolejích". Pokud si v polovině oblouku usmyslíte, že byste ho rádi více "zavřeli", bývá to problém - "vykolejit" jde zkrátka těžko. To platí zejména pro Top cross carving modely.
Univerzální modely do každého terénu
Jestliže cross carving modely přirovnáme k cyklokrosovým kolům, pak lyže v kategorii univerzál (anglicky nazývané nejčastěji "allmountain") bychom přirovnali ke kolům horským. Univerzální modely jsou tedy ještě lépe přizpůsobeny pro jízdu v terénu, ale můžete na nich podobně jako na horských kolech vyjet i "na silnici" - tj. na upravenou sjezdovku.Ovšem každý cyklista vám potvrdí, že jet na horském kole 50 km po asfaltové silnici není žádný med. Proto nemá cenu kupovat si vybavení, jehož vlastností využijete dvakrát v roce. Chcete-li ale být dokonale připraveni, když zrovna napadne během Vašeho pobytu v Alpách prašan, pak Vám nezbývá nic jiného než sáhnout po univerzálech.
Dámské lyže na upravenou sjezdovku i do volného terénu
Myslíte si, že dámy by měly mít právo na jen jim určené modely? Pak vybírejte v této kategorii. Naleznete zde modely jak pro středně pokročilé, tak i sportovní lyžařky. Od "pánských" modelů se většinou liší mírně nižší hmotností a měkčí konstrukcí, třebaže to neplatí naprosto stoprocentně. Zlý jazykové dokonce tvrdí, že největším rozdílem je hlavně jiný design. Volná ruka trhu vedená šikovnými marketingovými kampaněmi již tento problém ale vyřešila. Dámské modely si své místo na trhu našly a žádná významná značka si je nedovolí ignorovat.
Speciálky na jízdu ve volném terénu (freeride)
Po lyžích v této kategorii sáhnou přiznivci zasněžených plání daleko od vleků a ruchu sjezdovek. Tato kategorie se vyznačuje hlavně velkou šířkou lyže v oblasti pod vázáním (vždy nad 80 mm, někdy i více než 100 mm) a malým krojením (rádius obvykle hodně nad 20 m). Takto konstruované lyže poskytují velkou stabilitu v prašanu (nejedete, ale přímo "plujete"), velký rádius pak zaručuje stabilitu i ve vyšších rychlostech. Na upravené sjezdovce jsou tyto lyže většinou dost těžkopádné, rychlá změna hran a perfektní držení na ledu jsou pro ně nedosažitelné. Ovšem praví freeridoví borci stejně už ani neví, jak taková upravená sjezdovka vypadá.