reklama

Jak informoval oficiální rozhlas

Praha Komunisté se nemohli divit, že v osmdesátých letech poslouchal každý čtvrtý člověk takřka pravidelně Hlas Ameriky nebo Svobodnou Evropu. V oficiálních zprávách Československého rozhlasu se toho posluchači obvykle mnoho nedozvěděli.

Ještě 16.listopadu 1989, necelých 24 hodin před brutálním zákrokem policie na Národní třídě a následném pádu režimu, se v Rozhlasových novinách, hlavním zpravodajském pořadu stanice Praha, hovořilo převážně o schůzkách komunistických pohlavárů a úspěších socialistického hospodářství.

Slovník tehdejšího zpravodajství byl specifický. Zatímco obyvatelé Československa viděli, jak lidé z Maďarska, Polska a SSSR vykupují v českých obchodech nedostatkové zboží, vláda podle Rozhlasových novin "posuzovala situaci v cestovním ruchu".

Znělku zpráv na stanici Praha tvořil hlavní motiv písně Kupředu, levá. Stejně jako na řadu jiných oficialit, tak i na znělku si lidé velmi rychle vytvořili svou vlastní verzi textu. Zatímco v originále se v písni zpívá "Kupředu, levá, kupředu, levá, zpátky ni krok!", v lidové úpravě si posluchači pobrukovali nápěv "Kupte nám chleba, kupte nám chleba, my máme hlad!".

Jenže to si 16. listopadu před šestnácti lety dovolil málokdo. Všechny změny měly teprve přijít. Protesty proti režimu byly nepovolené, shromáždění nespokojených lidí policie rozháněla a pokud na to někdo upozornil, dostal se rovněž do konfliktu se státní mocí.

Právě 16. listopadu vystoupil na tiskové konferenci československé vlády neplánovaně maďarský novinář a upozornil, že když v Praze na Starém Městě pozoroval nepovolené shromáždění, zadržela ho policie. Tiskový mluvčí socialistické vlády Miroslav Pavel ho napomenul, že na tiskovou konferenci takové vystoupení nepatří. Hlasatel zpráv neopomněl zdůraznit, že o novinářovo vystoupení se zajímali hlavně "kameramani západních televizí".

Den po těchto rozhlasových zprávách se komunistický režim začal hroutit.

#reklama

reklama
reklama
reklama