reklama

Irové zapomenou na Boha a uvěří v Besta

Dublin - Severní Irsko, nábožensky ostře rozdělená část Spojeného království, se na jediný den sjednotí. Iry, katolíky i protestanty spojí víra ve fotbal.

V Belfastu dnes bude pohřben George Best, fotbalová legenda, která zemřela minulý pátek. Rozloučit se s ním  přijde podle odhadů půl milionu lidí, tedy každý třetí obyvatel Severního Irska. Půjde tak o vůbec největší pohřeb v dějinách země přirovnávaný už teď k celobritským rozloučením, jako bylo to s tragicky zesnulou princeznou Dianou či válečným premiérem Winstonem Churchillem.

"To, co se odehraje v Belfastu, bude víc než pohřeb. Budeme svědky sekulárního obřadu povznesení Besta mezi svaté," napsal britský deník The Times.

Dnes je jedno, kdo je katolík a kdo protestant

Best, jehož sportovní kariéru i následující část života poznamenaly skandály spojené s alkoholismem, dokáže posmrtně aspoň na jeden den smazat rozdíly mezi protestantskými unionisty a katolickými separatisty.

PŘEČTĚTE SI: Best: Miloval jsem chlast, ženy, fotbal

Ty druhé si získal svým názorem, že Irsko, rozdělené mezi samostatnou Irskou republiku a Severní Irsko coby součást Spojeného království, by měl na mezinárodní fotbalové scéně reprezentovat jeden národní tým.

Ulsterské unionisty, hájící příslušnost pod britskou korunu, si tímto postojem nenaklonil. Dokázali mu ale odpustit, neboť to byl právě on, kdo pomohl ve světě zvednout povědomí o samotné existenci provincie.

Syn s osudem matky

Bestův pohřeb nepřeklene pouze náboženské rozdělení severoirské společnosti. Davy v belfastských ulicích budou tvořit příslušníci všech sociálních vrstev. Od dělníků až po lidi z vyšších příček společenského žebříčku. Ty všechny spojuje to, že větší úctu než k politikům chovají k fotbalistům.

Velkolepé rozloučení přitom zřejmě nezůstane jedinou poctou složenou posmrtně Georgi Bestovi. Už nyní se v Severním Irsku hovoří o tom, že by po něm mělo být pojmenováno belfastské letiště či mu měla být před radnicí postavena socha.

Po veřejném obřadu bude George Best v přítomnosti rodiny a vybraného okruhu pozvaných hostů pohřben na roselawnském hřbitově. Uložen bude do rodinné hrobky vedle matky Anny, jejíž život stejně jako jeho ukončila předčasně závislost na alkoholu.

Pazderka: Ruská propaganda přitvrzuje, jako novinář bych se v Moskvě necítil bezpečně | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama