reklama

Inspektoři: Chemické zbraně zabíjely v Sýrii až pětkrát

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

New York / Damašek - Během dva a tři čtvrtě roku trvající občanské války v Sýrii byly použity chemické zbraně, a to možná až v pěti případech.

Viníka ale ze závěrečné zprávy zbrojních inspektorů, kterou ve čtvrtek obdržel generální tajemník OSN Pan Ki-mun, nikdo nezjistí.
Tým vedený Švédem Akem Sellströmem prověřoval celkem sedm případů. A důkazy našel na pěti místech. Nejenže potvrdil použití nebezpečného arzenálu v srpnu na předměstích Damašku, ale ve zprávě zmiňuje i další čtyři případy: Chán al-Asal u Aleppa, Džabár, Sarákib a Ašrafíj Sahnáju.

"Mise Spojených národů sesbírala jasné a přesvědčivé důkazy, že chemické zbraně byly v relativně velké míře použity proti civilistům, včetně dětí, a to 21. srpna 2013 v Ghútě u Damašku," píše se v 82stránkovém dokumentu.

Právě zmíněný útok si podle odhadů vyžádal přes 1300 mrtvých a stál na počátku mezinárodního tlaku, jenž vyvrcholil přijetím rezoluce Rady bezpečnosti OSN a příslibem režimu prezidenta Bašára Asada, že veškeré chemické zbraně zničí. A to navzdory faktu, že dodnes tvrdošíjně odmítá, že by zbraně použil. Viní z toho naopak opozici.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama