I brýle můžou být „eko”. Vyzkoušejte třeba rámečky z ricinového oleje
Patříte mezi ty, kdo rádi hledají udržitelné alternativy běžných produktů? Máme pro vás dobrou zprávu, na trhu jsou „eco-friendly” sluneční brýle.
Brýlové rámečky, stejně jako ostatní produkty, pochopitelně zanechávají svoji stopu na životním prostředí. Ať už je to při energeticky náročné výrobě plastových materiálů či těžbě kovů, během samotného zpracování nebo na konci života brýlí, kdy se z nich stane odpad. Naštěstí i výrobci brýlí se v posledních letech zamýšlí nad tím, jak tuto ekologickou stopu minimalizovat a dát tak zákazníkům udržitelnější alternativu. Místo klasických plastů nebo kovů čím dál častěji používají materiály recyklované nebo na organickém základu, čímž šetří zdroje i energii při výrobě.
Například značka Polaroid, na kterou nedají dopustit fanoušci polarizační skel, nabízí řadu "eco-friendly" slunečních brýlí pro ženy i pro muže vyrobených buď z polyamidu z ricinového oleje nebo z recyklovaných kovů. Obě varianty materiálů pomáhají šetřit přírodní zdroje a mají nižší uhlíkovou stopu.
Možná se ptáte, zda mohou být rámečky vyrobené z recyklovaných a přírodních materiálů dostatečně silné a pevné. Odpověď je ano. S "eco-friendly" brýlemi můžete dělat úplně všechno, co jste dělali s brýlemi z běžných materiálů, aniž byste kvůli tomu museli obětovat pohodlí či dokonce bezpečí.
Vedle výběru udržitelnějších produktů existují i další způsoby, jak se chovat šetrněji k planetě. Tím nejjednodušším je prodloužit životnost vašich brýlí. Začněte tím, že budete vybírat kvalitní modely od ověřených prodejců a značek, které díky svému zpracování a kvalitě materiálů vydrží delší dobu. Namísto módních výstřelků vsaďte na nadčasové tvary a barvy a řiďte se následujícími pravidly.
- Nenoste brýle ve vlasech jako čelenku, riskujete ohnutí nebo poškrábání.
- Pokud nemáte brýle na očích, vždy je uchovávejte v pevném pouzdře.
- Na povrchu brýlových skel nenechávejte zaschnout kapky vody, mohou poškodit antireflexní vrstvu.
- Na čištění používejte hadřík z mikrovlákna, který výrobci přikládají k brýlím, a spreje určené na čištění brýlí. Přípravky s obsahem acetonu, metanolu nebo amoniaku mohou poškodit skla.
- Veškeré opravy svěřte profesionálnímu optikovi.
Sluneční brýle jsou nutnou ochranou před škodlivým UV zářením i oblíbeným módním doplňkem. A pokud se při jejich výběru rozhodnete dát přednost těm udržitelným, může vám dělat radost pocit, že jste malým, ale jistým krůčkem přispěli k udržitelnější budoucnosti.