Hrady a zámky v okolí Liberce
Bezděz
Bezděz patří mezi nejvýznamnější raně gotické hrady v České republice. UKÁZAT NA MAPĚ Založen byl Přemyslem Otakarem II. a po jeho smrti se stal vězením pro jeho ženu královnu Kunhutu a syna kralevice Václava. Albrech z Valdštejna (další z držitelů panství) dal hrad přestavit na montserratský klášter pro řád Benediktinů. V kapli byla umístěna vzácná soška montserratské Madony a k hradu se pravidelně pořádaly poutě, které byly zdrojem nemalých finančních zisků. Hrad samotný byl opředen mnoha pověstmi, takže se často stával inspirací pro četné umělce - např. pro Karla Hynka Máchu, který v tomto kraji působil. Otevírací doba: duben a říjen - sobota a neděle 9-15.30, květen - září 9-16.30. Vstupné: 50 Kč, děti, studenti a důchodci 30 Kč.
Frýdlant
Areál frýdlantského zámku tvoří zajímavé spojení dvou architektonických celků - středověkého hradu a renesančního zámku. UKÁZAT NA MAPĚ Hrad Frýdlant vznikl pravděpodobně v polovině 13. století. K nejvýznamnějším rodům patřili páni z Dubé, Bibrštejnové a Redernové. Po bitvě na Bílé hoře získal celé panství Albrecht z Valdštejna. Po jeho smrti se stalo celé panství majetkem Matyáše z Gallasu, posléze rodu Clam-Gallasů. Současná expozice zahrnuje toto nejstarší hradní muzeum, nábytek, sklo a porcelán a především bohatou sbírku zbraní od doby husitské přes renesanci, třicetiletou válku až do 19. století. Pozoruhodný je velký soubor dýmek a dětský pokoj s hračkami z konce 19. století. Otevírací doba: duben a říjen - úterý až neděle 9-15.30, květen, červen a září - úterý až neděle 9-16, červenec a srpen 9-16.30. Vstupné: 100 Kč, děti a studenti 70 Kč, důchodci 90 Kč.
Grabštejn
Původně gotický hrad byl založen ve 2.pol. 13. století. UKÁZAT NA MAPĚ Renesančně byl přestaven v 16. století. Dnešní podobu získal po rekonstrukci, která následovala po požáru v roce 1843. Po roce 1945 byl hrad zestátněn. Kromě běžných prohlídek se zde konají různé kulturní akce, jako například ukázky výcviku psů. Otevírací doba: duben až říjen - úterý až neděle 9-17. Vstupné: 40 Kč, děti, studenti a důchodci 20 Kč.
Houska
Podle nejnovějších poznatků vyplývajících z archeologického průzkumu byl hrad založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí. UKÁZAT NA MAPĚ Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny. Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka. Během své existence prošel původně nedobytný gotický hrad řadou stavebních úprav, díky kterým se dnes na Housce potkáme se všemi slohy, a to již od pozdně románského. Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska - poprvé v jeho dlouhé historii !!! - v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti. Dnes žije kulturními akcemi - jarmarky, šermíři, tance, řemesla, zpěváci a hudebníci, sezónní i stálé expozice, dobově laděné aktivity jednotlivců i firem, svatební obřady a pod. Otevírací doba: duben a říjen - sobota a neděle 10-17, květen, červen a září - úterý až neděle 10-17, červenec a srpen - úterý až neděle 10-18. Vstuné: 50 Kč, děti, studenti a důchodci 30 Kč.
Hrubý Rohozec
Zámek Hrubý Rohozec byl vystaven na místě původního gotického hradu ze 13. století. UKÁZAT NA MAPĚ Rod Vartemberků nechal zámek v 17. století renesančně upravit a zároveň též rozšířit. Stejně jako mnoho sídel v okolí také Hrubý Rohozec patřil slavnému vojevůdci Albrechtu z Valdštejna, poslední úpravy provedl rod Desfoursů, kteří zámek v letech 1628 až 1945 vlastnili. V současné době je zde expozice dobových interiérů. Otevírací doba: duben a říjen - sobota a neděle 9-16, květen až září - úterý až neděle 9-17. Vstupné: 60 Kč, děti a studenti 35 Kč, důchodci 40 Kč.
Lemberk
Zakladatelem tohoto zámku byl ve 13. století pravděpodobně Havel z Lemberka, který dal Lemberk vystavět na místě původní jednoduché opevněné stavby. UKÁZAT NA MAPĚ Nynější barokní vzhled získal zámek díky rozsáhlým přestavbám za majitelů panství rodu Bredů na přelomu 16. a 17. století. Svým návštěvníkům nabízí Lemberk expozici moderního uměleckého sklářství a především expozici věnovanou sv. Zdislavě, slavné světici tohoto kraje. Značné oblibě návštěvníků se těší i zde pořádané koncerty, výstavy a podobné akce.
Prohlídkové trasy: I. okruh: prohlídka historických interiérů od 16. do 18. století s bohatě štukovou výzdobou stropů, renesanční a barokní pokoje, černá kuchyň, kaple a vrchnostenská kancelář Klasikou této trasy je Bajkový sál - 77 dřevěných nástropních kazet z roku 1610 s výjevy Ezopových bajek, černá kuchyň s otevřeným ohništěm ze 17. století a kaple Seslání Ducha svatého s bohatou štukovou výzdobou stropů , stěn a nástropních malovaných obrazů ze 17. století. V kapli se nachází cenný varhanní pozitiv z roku 1723 od Kryštofa Maywalda z Wiegendsthalu - jediná dochovaná práce tohoto varhanáře v Čechách. Varhanní ukázka součástí prohlídky.
II. okruh: muzejní expozice věnovaná 800 - letitému životu a působení svaté Zdislavy z Lemberka, Vrcholem expozice je tzv. Zdislavina světnička, kde podle legendy Paní Zdislava rozjímala a činila o postních dnech pokání. Světnička i ostatní místnosti jsou bohatě vyzdobené štukem ze 17. století.
III. okruh: unikátní evropská výstava moderního sklářského umění Exponáty jsou výsledkem několika Sklářských sympozií v Novém Boru. Díla pocházejí od sklářů z celého světa a lemberská expozice se v průběhu let doplňuje o nové kusy.
Otevírací doba: duben a říjen - sobota a neděle 9-15, květen, červen a září - úterý až neděle 9-16, červenec a srpen - úterý až neděle 9-16.30. Vstupné: 50 Kč, děti, studenti a důchodci 30 Kč.
Sloup
Pro mnohé možná překvapivé zjištění, že "hrad" je vlastně barokní sakrální objekt, nemusí vůbec znamenat zklamání. UKÁZAT NA MAPĚ Naopak, toto zjištění dává mnoha zdejším prostorám smysl. A romantika odsud proto také nezmizela. Srovnají-li zcestovalí lidé Sloup se skutečnými skalními hrady v pískovcových oblastech (Jestřebí, Falknštejn, Šaunštejn...), jistě dosvědčí, že romantická scenérie (jak ji dnes cítíme) byla citlivými barokními staviteli umocněna. Konečně je vcelku poctivé konstatovat, že výsledkem snah všech (nejen barokních) budovatelů, jejich nápadů, námahy, zanícení a nesporného umění, je vlastně velmi kuriozní objekt. Otevírací doba: duben a říjen - sobota a neděle 9-16, květen až srpen - pondělí až neděle 9-17, září - úterý až neděle 9-17. Vstupné: 50 Kč, děti, studenti a důchodci 25 Kč.
Sychrov
Je jednou z nejvýznamnějších novogotických staveb v České republice. UKÁZAT NA MAPĚ V roce 1995 byl zařazen mezi národní kulturní památky. Na vnitřní výzdobě se podíleli výhradně čeští mistři, zejména řezbář Petr Bušek. Zdejší sbírka portrétů čítající 240 exemplářů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Zámecký park o rozloze 23 hektarů byl založen v anglickém stylu knížetem Kamilem Rohanem. Historie zámku je spjata i s pobyty génia české hudby Antonína Dvořáka. Zámek připravuje pro své návštěvníky kromě standardních prohlídek i projížďky kočárem po parku, sokolnické ukázky v dobových kostýmech, ukázky tradičních českých řemesel, koncerty, hudební festival "Dvořákův Turnov a Sychrov". Pro skupiny turistů správa zámku připravuje komponované programy "Večer na zámku" a "Středověká hostina".
Prohlídkové trasy: I. okruh: autentické interiéry, bohatá řezbářská výzdoba, největší sbírka francouzské portrétní malby ve střední Evropě
II. okruh: viz I. okruh + interiéry Bertina křídla, interiéry od renesance po 19. století, pamětní síň A. Dvořáka, místnost posledních Rohanů
klenotnice: prezentace šperků a plastik z drahých kovů
zámecká akvária: sklepení - ryby Mohelky a Jizery
Otevírací doba: listopad až březen - pondělí až neděle 10-14, duben, září a říjen - pondělí až neděle 9-15.30, květen až srpen - pondělí až neděle 9-16.30. Vstupné: 140 Kč, děti a studenti 100 Kč, důchodci 120 Kč.
Trosky
Hrad Trosky byl vybudován na dvou čedičových skalách - věže Baba a Panna - ve 14. století. UKÁZAT NA MAPĚ Náročnost stavby dotvrzuje zároveň zručnost a umění svých stavitelů. Stejně jako mnoho dalších hradů i tento často měnil své majitele, jistého času byl dokonce využíván jako sídlo i loupeživými rytíři. Nyní však jeho zřícenina tvoří přirozenou charakteristickou dominantu Českého ráje a za příhodného nočního počasí je jeho nasvícená silueta vidět do mnohakilometrové vzdálenosti. Otevírací doba: duben a říjen - sobota a neděle 8.30-16, květen až srpen - úterý až neděle 8.30-18, září - úterý až neděle 8.30-16. Vstupné: 40 Kč, děti, studenti a důchodci 25 Kč.
Valdštejn
Pozůstatky hradu Valdštejna nalezneme na západním okraji hruboskalského skalního města. UKÁZAT NA MAPĚ Hrad vznikl v druhé polovině 13. století, většina budov však byla postavena ze dřeva, takže již v roce 1582 zbývala z hradního komplexu pouze zřícenina. Na hradě často komponoval svá díla skladatel Josef Bohuslav Foerster, což dokládá i pamětní deska na druhém nádvoří. S okolím spojuje hrad nádherný kamenný most zdobený barokními sochami světců. Otevírací doba: duben a říjen - sobota a neděle 9-16, květen až září - pondělí až neděle 9-16.30. Vstupné: 35 Kč, děti, studenti a důchodci 15 Kč.
Zákupy
První zmínky o tomto zámku - původně vlastně gotické tvrzi - pochází z roku 1383. UKÁZAT NA MAPĚ Výstavba renesančního zámku byla zahájena roku 1541 na popud Zdislava Berka z Dubé, stavba brzy nato vyhořela a musela být opětovně vystavěna. Osudy zámku byly velice pohnuté, neboť ho vyplenila jak stavovská vojska, která ustupovala po porážce na Bílé Hoře, tak také vojska švédská. Zámek - původně renesančního stylu - byl během let upraven ve stylu druhého rokoka a v této podobě se zachoval dodnes. Kuriozitou zámku je osobní výtah firmy Ringhofer, který byl vyroben roku 1870. Zajímavá je však i zdejší kaple sv. Františka z Assisi, ve které se roku 1900 ženil Ferdinand d´ Este. V zámku mohou návštěvníci navíc zhlédnout největší nástěnnou a nástropní kolekci malířství 19. století. Otevírací doba: duben a říjen - sobota a neděle 9-15, květen až září - úterý až neděle 9-16. Vstupné: 60 Kč, děti, studenti a důchodci 40 Kč.