reklama

Hrad utrácí desítky milionů. Po troškách, bez soutěží

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - V éře přímo zvoleného prezidenta Miloše Zemana utratila Správa Pražského hradu více než 150 milionů korun ve veřejných zakázkách, a to způsobem, který v některých ohledech vzbuzuje pochybnosti.

Od Zemanova nástupu letos v březnu utratil Hrad přesně 152,2 milionu korun a dalších 24 milionů právě utrácí ve dvou akcích, které jsou rozjednány. Aktuálně.cz zjistilo, že souhrnná částka 176 milionů se rozdělila do 39 zakázek, které Hrad v 95 procentech případů zadával formou zakázek malého rozsahu. U nich není povinnost uspořádat veřejnou soutěž ani zveřejňovat informace v oficiálním věstníku.

Vítěz byl vybírán na základě poptávky, často přitom byla stanovena cena těsně pod limitem, za kterým už je nutné soutěž vypisovat. Veřejnou soutěží tak prošly pouze dvě (připočteme-li dvě probíhající zakázky, tak čtyři) z bezmála čtyřiceti akcí.

Podle ředitelky tiskového odboru Hradu Hany Burianové jde o zakázky, které byly naplánovány ještě za bývalého prezidenta Klause. "Plán oprav byl tvořen v rámci přípravy rozpočtu na rok 2013, tedy na podzim 2012," uvedla.

Boj o potraty: Polky nemají šanci rozhodnout o svém těle, jde o moc, říká Smolíková | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama