reklama

Historik: Konflikt s četníky? To byl cíl

Praha - Za mrtvé v Duchcově do značné míry mohou komunisté. Alespoň podle historika Zdeňka Kárníka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

A: Duchcovský zásah proti dělníkům byl určitě průšvih tehdejší policie. Na druhé straně se říká, že tyto dělníky před četnické pušky nahnali schválně komunisté, protože věděli, že se bude střílet. Kde je pravda?

Řekl bych to jinak. Považovali za vrchol akcí, když dojde ke konfliktu se státním aparátem, policií nebo četnictvem. Politizace podle nich urychlovala příchod "nového kola revolucí a válek". To byla orientace celé Kominterny: tady se jenom aplikovalo to, co se vymyslelo jinde.

A: Chovali se takhle zpolitizovaně jenom u Duchcova?

Bylo to na více místech. Flagrantnější byly tzv. Rudé letnice v Radotíně u Prahy.

Komunisté neměli povolen vstup průvodu do města a jasně to věděli. Nejdříve konali průvod mimo město, ale pak ho k němu úmyslně směřovali. Celé to vedl Václav Kopecký, známý to tlučhuba. Vpředu nechali schválně jít mládež a děti. Když chtěli průvod četníci zastavit, vyzývali nejdřív slovně. Ale pak udělali to neštěstí, že střelili do země. Kulky se odrážely od země a zranily několik lidí.

A: Jak to vypadalo v Duchcově?

Bylo to něco podobného, ale nebyly tu děti. Situace byla o to tragičtější, že se průvod konal v uzavřeném prostoru. Na jedné straně uzavíral dav viadukt a na druhé straně kordon četníků. Když došli demonstrující k viaduktu, kde byla uzávěra, začali vykřikovat. Četníci pak vystřelili a několik lidí zabili.

A: Takže to nebyla vina jen Československého státu, ale také vina komunistické politiky vyhrocování?

S novou bolševickou orientací KSČ neměli tehdy četníci zkušenost, protože před Gottwaldovým vedením se takové věci nedělaly. Komunisté úmyslně vyhrocovali situaci do stavu, který byl pro četnictvo neřešitelný. Nakonec by se museli davu bránit pažbami a na něco takového nebyli připraveni. Komunisté to pak dohnali do hesla "Masarykova střílející republika".

A: Kdo z těchto zásahů si pro sebe vyvodil odpovědnost?

Když vláda rok poté skončila, slovenský ministr vnitra Juraj Slávik nebyl puštěn do rezortu a odešel do diplomatických služeb.

A: Měli komunisté kus pravdy v názoru, že Československo je sociálně nespravedlivý stát?

Životní standard se v průběhu dvacátých let u všech vrstev obyvatelstva zvedal samozřejmě rozdílně v Čechách, na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Ale zvedal se, a zvláště u dělnictva.

Jenže pak nastala hospodářská krize: ta byla průšvihem celosvětovým, nejenom československým. Rostl počet nezaměstnaných, což bylo komplikováno národnostní otázkou: v českém pohraničí byla část dělníků pod vlivem československých nacistů.

Ti považovali stejně jako komunisté za hlavního nepřítele parlamentní demokracii. U duchcovského viaduktu byli mezi nezaměstnanými pochodujícími Češi i Němci.

A: Myslíte si, že současní komunisté nějak duchcovskou událost zneužívají?

Je to pravděpodobné, protože to je agitační šlágr. Podle mě je ale v současné komunistické straně umírněnější křídlo, které chápe, že by se nějakým zneužitím mohlo dostat do stejných kolejí jako předcházející KSČ. A chápou, že by to byl jejich konec.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama