reklama

Havárie jaderné elektrárny Černobyl

Archivní fotografie černobylské elektrárny pořízená několik dní po největším jaderném neštěstí na světě, při kterém 26. dubna 1986 explodoval jeden ze čtyř reaktorů této elektrárny
Archivní fotografie černobylské elektrárny pořízená několik dní po největším jaderném neštěstí na světě, při kterém 26. dubna 1986 explodoval jeden ze čtyř reaktorů této elektrárny | Foto: čtk

Jaderná elektrárna Černobyl se 26. dubna 1986 při výbuchu a následném požáru čtvrtého reaktoru stala dějištěm nejhorší civilní jaderné katastrofy na světě. Radioaktivní spad kontaminoval část bývalého Sovětského svazu a některé evropské země.

Ukrajina elektrárnu nadobro uzavřela v prosinci 2000, za mezinárodní finanční pomoci však nadále pokračuje v zajišťování její bezpečnosti. Podle některých odborníků hrozí reálně nebezpečí, že se betonový sarkofág kryjící poškozený jaderný reaktor zhroutí.

Podle loňské zprávy OSN na místě podlehlo ozáření 58 lidí, z toho dva z obsluhy zahynuli přímo při explozi, 47 bylo ze záchranářských týmů a devět bylo dětí. Dalších 28 ozářených zahynulo ještě v roce 1986.

Silné radiaci z mraku nad elektrárnou bylo vystaveno 600 tisíc lidí, z toho 200 tisíc civilních obyvatel v okolí a na 400 tisíc vojáků povolaných k uzavření a evakuaci oblasti. Podle OSN mohlo celkově kvůli vystavení radiaci zemřít na 4000 lidí.

Řada ekologických organizací ale zprávu OSN kritizovala s tím, že tato čísla jsou silně podhodnocená.

Starší zpráva OSN z roku 2000 uvádí, že následné zdravotní problémy postihly v postsovětském Bělorusku, Rusku a na Ukrajině sedm milionů lidí. Tento počet lidí žije v odlehlých, vysoce kontaminovaných oblastech.

Mobilní diagnostické laboratoře tam zjistily u téměř poloviny z 90 tisíc osob vyšetřených v předloňském roce anomálie štítné žlázy. Bylo potvrzeno 215 případů rakoviny štítné žlázy, tedy dvakrát více než v roce 2000. Odborníci předpovídají, že počet případů tohoto onemocnění bude vrcholit v letech 2006 až 2020.

reklama
Doporučené recepty
    reklama