reklama

Výstřih a tetování na prsu. Francouzská ministryně čelí kritice za fotky v Playboyi

Francouzská ministryně Marlène Schiappa čelí kritice za to, že se nechala vyfotit na titulní stránku časopisu Playboy. Pózování pro pánský magazín je podle jejích kolegů obzvlášť v době současné vládní krize krajně nevhodné. Politička naopak namítla, že se svým tělem může nakládat, jak chce.

Francouzská politička Marlène Schiappa.
Francouzská politička Marlène Schiappa. | Foto: ČTK

Schiappa se na titulní stránce pánského časopisu objevila v bílých šatech s hlubokým výstřihem. V Playboyi zároveň vyšel dvanáctistránkový rozhovor, v němž mluvila o právech žen a sexuálních menšin. Této agendě se čtyřicetiletá politička věnuje dlouhodobě, v roce 2017 byla jmenována vůbec první francouzskou ministryní pro genderovou rovnost.

Řada jejích kolegů ze strany Obnova (dříve Republika v pohybu) však pózování pro Playboy nepovažuje za šťastný krok. Podle premiérky Élisabeth Borneové je titulní fotka nevhodná, obzvlášť v době politické krize, kterou si nyní Francie prochází. Prezident Emmanuel Macron totiž navzdory širokému odporu veřejnosti prosadil důchodové reformy. 

Kritikou nešetřil ani člen opoziční strany Nepoddajná Francie a neúspěšný prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon. Jeho nevoli však nevyvolala jen Schiappa, ale také Macron, který pro změnu poskytl rozhovor komiksovému časopisu pro mládež Pif Gadget. "Francouzská vláda se utrhla ze řetězu," citoval Mélenchona zpravodajský web stanice CNN.

"Se vší úctou k odpůrcům a pokrytcům, ve Francii jsou ženy svobodné. Se svými těly máme právo nakládat tak, jak uznáme za vhodné," odpověděla Schiappa kritikům na Twitteru. Na její obranu se postavil také ministr vnitra Gérald Darmanin. "Marlène Schiappa je odvážná politička, které nechybí charakter. Její styl komunikace se mi nemusí líbit, ale respektuju ji," zdůraznil.

Ve funkci ministryně pro genderovou rovnost Schiappa mimo jiné prosadila nový zákon o sexuálním obtěžování, který policistům umožňuje udělovat za nevhodné chování vůči ženám pokuty přímo na místě. V současnosti politička působí na pozici státní tajemnice pro sociální a solidární ekonomiku.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama