reklama

Parafín do ňader dnes děsí. Historické fotky ukazují první pokusy o zvětšení prsou

Před 180 lety se narodil německý lékař původem z Čech Vincenz Czerny, který jako první provedl plastickou operaci prsu. Zemřel v roce 1916.

Archivní snímek z historie plastické chirurgie. Prohlédnout grafiku
Archivní snímek z historie plastické chirurgie. | Foto: Getty Images

První silikonové prsní implantáty byly voperovány před 60 lety, 16. března 1962. Jejich příjemkyní byla Američanka Timmie Jean Lindseyová v Houstonu. Operace proběhla úspěšně a Lindseyová žije s úpravou bez problémů dodnes.

Pokusy se zvětšením ňader se prováděly už dříve, například německý lékař českého původu Vincenz Czerny už v roce 1895 vytvořil implantát z tukové tkáně pacientky z nezhoubného nádoru na jejích zádech. Na začátku 20. století se k vycpávání ňader používala guma, slonovina, hovězí chrupavka nebo skleněné kuličky, a později silikonové injekce, které ovšem způsobovaly bolesti.

Plastickou chirurgii si veřejnost spojuje hlavně s marnivostí filmových hvězd, které prodělávají stále další zákroky s vidinou věčného mládí. Chirurgové se ale od nepaměti hlavně snažili pomoct pacientům, které znetvořila nehoda nebo nemoc.

Prohlédněte si galerii a podívejte se, jak operovali lékaři nosy ve staré Indii, co je to "odbraďovač" a kolik plastik prodělala Marilyn Monroe.

reklama
reklama
reklama