reklama

Bojovala za potraty, pak otočila. Aktivistce z kauzy Roe versus Wade by bylo 75 let

Před 75 lety se narodila Norma McCorveyová, známější pod právním pseudonym Jane Roeová. Precedent Roe versus Wade, který nese její fiktivní jméno, ještě donedávna zaručoval Američankám federální právo na potrat. Ústavní soud jej ale letos v červnu zrušil.

V září roku 2022 uplynulo 75 let od narození Američanky Normy McCorveyové, která stála u legalizace potratů v USA a později proti nim bojovala. Zemřela v roce 2017. Prohlédnout grafiku
V září roku 2022 uplynulo 75 let od narození Američanky Normy McCorveyové, která stála u legalizace potratů v USA a později proti nim bojovala. Zemřela v roce 2017. | Foto: Profimedia.cz

Norma McCorveyová měla komplikované dětství i dospívání. Rodina ji zanedbávala, matka bila. Jako dospívající dívka utekla z domu se svou kamarádkou. Hotelová pokojská dvojici přistihla při líbání, proto je zatkla policie a McCorveyová musela navštěvovat zvláštní školu. Dosáhla pouze základního vzdělání. 

V šestnácti letech si vzala násilnického manžela, s nímž dlouho nevydržela. Poprvé otěhotněla v osmnácti letech. Potýkala se však se závislostmi na drogách a alkoholu a pracovala v nestabilních špatně placených zaměstnáních. Dítěte se proto ujala její matka. Druhého potomka dala k adopci. 

Když otěhotněla potřetí, zoufale chtěla podstoupit interrupci. To ale nebylo v jejím domovském Texasu možné a na cestu do jiného státu neměla peníze. Pak se dozvěděla o dvou právničkách, které hledaly ženu z problematického sociálního prostředí, aby mohly demonstrovat, jak jsou potratové zákony nespravedlivé. Profil splňovala. 

Několik let po vyhraném soudu se McCorveyová stala tváří hnutí bojujícího za právo žen na svobodnou volbu o svém životě a těle. Názory ale dramaticky změnila. Více o jejím příběhu se dozvíte v galerii. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama