reklama

Finský ministr obrany jde na rodičovskou dovolenou. Děti nebudou věčně malé, říká

Finský ministr obrany Antti Kaikkonen si začátkem příštího roku vezme dva měsíce rodičovské dovolené. Otcem v domácnosti se přitom plánuje stát zrovna v době, kdy se Finsko pokouší vstoupit do Severoatlantické aliance.

Finský ministr obrany Antti Kaikkonen.
Finský ministr obrany Antti Kaikkonen. | Foto: Reuters

Finský politik si dva měsíce rodičovské dovolené bude vybírat od 6. ledna do konce února. "Děti nebudou věčně malé, a nerad bych si je tak v budoucnu pamatoval jen z fotografií," uvedl na Twitteru osmačtyřicetiletý Kaikkonen, kterému se v červenci narodil druhý potomek. Píše o tom deník The Guardian.

Strana Finský střed, jejímž členem ministr obrany je, jeho rozhodnutí podpořila. "Každý otec by měl dostat příležitost strávit čas se svými dětmi," uvedla předsedkyně vládní strany a ministryně financí Annika Saarikková. V době nepřítomnosti bude Kaikkonena zastupovat jeho stranický kolega Mikko Savola. "S bezpečnostní politikou má dlouholeté zkušenosti," vyzdvihl Kaikkonen.

Skandinávskou zemi v příštím roce čeká schvalovací proces pro vstup do NATO. O členství v Severoatlantické alianci Finsko podobně jako sousední Švédsko zažádalo v květnu kvůli obavám z ruské invaze na Ukrajinu. Svou podporu mu zatím vyjádřily všechny členské státy s výjimkou Maďarska a Turecka.

Otcové, kterým se dítě narodilo dříve než v září letošního roku, mají ve Finsku ze zákona právo na 54 dní rodičovské dovolené. Podle vlády tuhle možnost využívá až 80 procent z nich. Mezi politiky jich však stále tolik není a Kaikkonen je vůbec prvním mužem, který během svého angažmá ve vládě do domácnosti odchází.

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama