Fenomén Ivánek, který umí vydělat
Petr Čtvrníček v inscenaci Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? spojil fotbal a peníze - dvě věci, které Čechy k smrti baví. Když v deníku Sport vyšly přepisy policejních odposlechů tehdejšího sportovním ředitelem Viktorie Žižkov Ivana Horníka, Čtvrníček si je přečetl a narazil na zlatou žílu.
"Čtvrtníčkův humor baví zejména pivní intelektuály anebo pivní sportovce. Mají pocit, že se orientují v aktuálním dění a v dané kriminální kauze. Sympatie k humoru a touha být in je vedou k osvojení daného pojmenování," tvrdí odborník na jazyk médií Viktor Jílek z Palackého univerzity.
Stejně tak ale Čtvrtníčkem nepohrdnou intelektuálové skuteční, kteří si jeho akce pochvalují jako jednu z mála inteligentních politicko-společenských satir u nás.
"Už se nám po té vančurovské češtině na jevišti stýskalo," okomentoval Čtvrtníček onu smršť vulgarit, kterou si v hovoru o podplácení rozhodčích fotbaloví činovníci vyměňovali po telefonu. V sále i u domácích kin jejich zpracování vyvolává smích.
Čtvrníček tvrdí, že hru původně psal jako komorní drama pro poetickou vinárnu Viola, ale zájem předčil očekávání: v Divadle Na zábradlí se loňský duben měla odehrávat premiéra i derniéra Ivánka, ale nacpaný sál ho přiměl k turné po deseti městech v Čechách a na Moravě. Dnes mají za sebou padesátku repríz, na které je velmi obtížné sehnat vstupenky za dvě stě až pět set korun.
Ivánci spustili vlastní internetové stránky, fanoušci představení si mohou stahovat melodie do mobilů nebo nakupovat třička s nápisy "Šáhnu jí ve sprše na švába a vona povolí..." nebo "Ty vole, dyk já ten fotbal nedělám pro sebe...".
Ivánkovská vlna ale pokračovala dál a stalo se to, co známe spíše z filmů než z divadla - hlášky z představení se dostaly do běžné hovorové češtiny a Polívkovy repliky z Dědictví aneb Kurvahošigutntag vystřídalo Čtvrtníčkovo "Tak to mi ho teda vyndej" či "Na ty Blšany ti chčiju, jestli mi rozumíš." Mezi novináři se pořádala soutěž o největší mediální mrdku, Čtvrníčkem rovněž inspirovaná.
Hlášky z Ivánka se citují v hospodách a hitem se stalo oslovit při telefonování volaného zdrobnělinou jeho jména a zeptat se ho, jestli může mluvit. Volaný zas musí prohlásit, že je sám. Výraz "kapříci připluli" a používání termínu "jablka" se stalo naprosto běžné.
Ivánek žije vlastním životem a Čtvrníček si může dovolit prodávat i stromeček do auta nazvaný Ivánek, který nevoní. "Když si lidi koupí stromeček, tak tím můžou vyjádřit svůj postoj k tomu, co se děje ve fotbale, a nejenom ve fotbale," uvedl v minulosti mystifikátor, který je na poměry ve fotbalu skutečně naštvaný.
To mu ale nebrání se k věci postavit čelem, dobře si to spočítat a nevypadnout z role: "My to neděláme pro sebe, ale pro lidi, abychom tepali ty nešvary, jak se vždycky říkalo v Dikobrazu."