reklama

Ekologické limity v hnědouhelných dolech

Most/Teplice – Ekologické limity těžby omezují dobývání hnědého uhlí v lomech Československé armády u Mostu a u Bíliny. Vláda omezení schválila usnesením 444 v roce 1991.

Lom ČSA se má zavřít za dvanáct let

Povrchový důl Československé armády, kde těží Mostecká uhelná společnost (MUS), se bude muset podle stávajících ekologických limitů zavřít do roku 2017.

Mluvčí MUS Liběna Novotná říká, že za stávající hranicí leží další stovky milionů tun uhlí, které umožní těžit dalších přinejmenším 60 let a možná až do roku 2100. "Podle ložiskových průzkumů je tam vysoce kvalitní hnědé uhlí," tvrdí Novotná.

Přímo pod Horním Jiřetínem a Černicemi leží 280 milionů tun zásob. Odstraněním obcí by se otevřela cesta celkem k 750 milionům tun hnědého uhlí.

Důl Bílina vydrží ještě 35 let

Druhou lokalitou, kde další těžbu uhlí omezuje usnesení vlády z počátku devadesátých let, je důl Bílina společnosti Severočeské doly.

"Na tomto dole bychom rádi šli přes limity. V cestě nestojí žádná obec a mohli bychom tak vytěžit asi 120 milionů tun kvalitního uhlí," řekl technický ředitel Severočeských dolů Miroslav Eis.

V současných ekologických mezích může společnost těžit až do roku 2040. "Záležitost pro nás není tak aktuální," dodal Eis s tím, že zrušení limitů by prodloužilo těžbu zhruba o patnáct let.

SD dnes těží na dolech Bílina 12 až 13 milionů tun hnědého uhlí ročně. Hlubinným dolům u Bíliny musela ustoupit například obec Libkovice

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama