reklama
 

Do boje se stresem! Rady, jak pečovat o své zdraví, i když nemáte čas

Ať už jde o zdraví všech orgánů, zpomalení procesu stárnutí, zlepšení výkonu nebo ovlivnění psychických funkcí, dostatečný přísun vitamínů hraje velmi důležitou úlohu při udržování lidského organismu v co nejlepší formě.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Rychlé životní tempo, šílený koloběh pracovních a domácích povinností a téměř žádný čas na oddych. Právě dostatečný přísun vitamínů hraje velmi důležitou úlohu.
Rychlé životní tempo, šílený koloběh pracovních a domácích povinností a téměř žádný čas na oddych. Právě dostatečný přísun vitamínů hraje velmi důležitou úlohu. | Foto: komerční článek

Zapomínáme na Béčka

Už nedostatek jednoho vitamínu se může velmi rychle projevit na naší mentální rovnováze. Mnozí z nás si však tyto projevy v první chvíli vůbec nespojí s výživou či nevhodným životným stylem. "Lidé si už tak trochu zvykli užívat při vyšší stresové zátěži hořčík. Sama se setkávám s tím, že ženy s prací, která je náročnější na psychiku, sahají právě po doplňcích s obsahem hořčíku. Trochu se však podle mě zapomíná na vitamíny skupiny B. Hlavně vitamíny B1 - tiamin, B3 - niacin, B6- pyridoxin a B12 - kobalamin. Ty mají přímý vztah ke správnému fungování nervové soustavy, zvyšují odolnost vůči stresu a pomáhají zlepšovat paměť," vysvětluje nutriční specialistka Judita Páleníková. Právě nedostatek vitamínu B přitom způsobuje změny v centrální nervové soustavě, a tedy horší mentální rovnováhu. Může způsobit i únavu, bolest svalu či zčervenání koutků úst. Dobrou zprávou však je, že B vitamíny se nachází v naší stravě v relativně hojném množství. Jeho deficit se tak může vyskytnout u lidí, kteří drží různé diety a vylučují ze stravy celé potravinové skupiny, případně i u lidí, kteří inklinují k vegetariánství až veganství.

Vhodným způsobem na doplnění vitamínu B, může být aj doplněk stravy B12 Balance který pomáhá snadno a rychle ulevit při únavě a vyčerpání. Přípravek skvěle podpoří vaši energii a vitalitu a vy se opět budete cítit svěže a v kondici. Napomáhá také udržovat zdravý nervový systém, ale i normální krvetvorbu červených krvinek, podporuje správnou funkci imunitního systému, přispívá k ideálním psychickým funkcím, a především pomáhá snižovat míru únavy a vyčerpání čímž má příznivý vliv na vitalitu. Novinka je vhodná zejména pro vegetariány, osoby nad 50 let, kuřáky, pacienty s poruchou absorpce vitamínu B12, osoby dlouhodobě užívající antibiotika nebo léky na kontrolu žaludečních kyselin.

Vitamíny A a C pro lepší imunitní systém

Imunitní systém je v době zvýšeného stresu oslabený. Vitamíny C a D podporují imunitní systém a zabraňují tak virovým či bakteriálním onemocněním v období, které je už samo o sebe dost náročné. Karotenoidy, ze kterých si naše tělo vyrábí důležitý vitamín A najdeme v různých druzích ovoce a zeleniny. "Zaměřit bychom se měli hlavně na konzumaci mrkve, rajčat, listové zeleniny či červené papriky. Velmi dobrým zdrojem železa je maso, hlavně hovězí. Jako doplněk nám mohou sloužit i rostlinné zdroje jako luštěniny, sezamová semínka, listová zelenina, sušené meruňky a celozrnné obilniny. Je třeba mít však na paměti, že železo se z rostlinných zdrojů vstřebává podstatně hůře. K všeobecně lepší vstřebatelnosti přispívá vitamín C, jehož výborným zdrojem je bobulové ovoce a citrusy, červená paprika, brokolice i brambory," doporučuje nutriční specialistka Judita Páleníková.

Relax a kvalitní spánek pro lepší pocit

Tělo i mysl jsou propojené, a právě naše schopnost zpomalit a odpočívat má vliv na dobrý spánek.. Koučka Zora Inka Grohoľová při nedostatku času na každodenní minimálně půlhodinový relax doporučuje krátké minutové cvičení, které vám napomůže se uvolnit a lépe zvládat napjaté situace. "Na zvládaní stresu je účinná aj mikromeditace. Na 1 minutu ztište všechny telefony, notebooky, vypněte hluk okolo sebe. Sedněte si pohodlně, zavřete oči a vnímejte všechno, co v tom momente smyslově cítíte. Soustřeďte se samostatně na zvuky, jako i na ticho, chuť v ústech, tělesné pocity - zda vás něco bolí, dotyk židle, pocit tepla nebo chladu, dotyk látky na těle. Uvědomte si přítomný moment a aspoň na zlomek sekundy se na ní soustřeďte. V tomto pocite vám stačí se jedenkrát klidně nadechnout a vydechnout. Budete překvapení, o kolik lépe se budete potom cítit."

Více informací na www.klubzdravi.cz

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama