reklama

Diagnóza přes internet? Podle zkušeností lékařů z MOJE AMBULANCE se nevyplácí

Podle zkušeností lékařů z MOJE AMBULANCE až třetina pacientů nejprve hledá diagnózu na internetu, než se rozhodne pro návštěvu ordinace. Je ale vůbec možné si díky internetu správně stanovit svou diagnózu?

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Diagnóza podle internetu. Je lepší poradit se s lékařem nebo lékárníkem?
Diagnóza podle internetu. Je lepší poradit se s lékařem nebo lékárníkem? | Foto: komerční článek

Všichni to nejspíš znáte. Něco vás začne bolet, ale v práci máte uzávěrku a není čas "chodit si jen tak" k lékaři. Začnete tedy zvažovat, jestli jsou symptomy opravdu tak vážné, abyste lékaře přece jen navštívili a jako první se pak nabízí průzkum možných diagnóz na internetu. Nebudete přece nějakou banalitou zatěžovat lékaře, kteří toho mají zvláště teď více než dost. Jenže někdy díky svému internetovému samovyšetřením můžete skončit s diagnózou, která místo běžného nachlazení zní - rakovina. V ordinaci pak lékaři nenápadně podsouváte své diagnózy a jste nespokojeni, že vás neposlal na vyšetření, které jste díky internetu očekávali.

To je ale ten lepší scénář. "Pacienti se totiž někdy na internetu spokojí s diagnózou, která nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o něco závažného, situaci v prvopočátku podcení a chodí k nám až je pozdě. Nebo zvolí špatnou samoléčbu a mnohdy si spíše sami uškodí. Nemluvě o penězích, které zbytečně utratí za přípravky, o kterých si přečetli, že by jim měli pomoci," dodává lékařka Mudr. Mazylkinová z MOJE AMBULANCE.

Na co bychom tedy rozhodně neměli zapomínat? Žijeme v době, kdy máme přehršel informací z nepřeberného množství zdrojů. Často je opravdu obtížné rozpoznat relevantní internetový zdroj informací od stránky rádoby odborníka, který své názory prezentuje jako obecně uznávaná fakta. Pokud narazíte na druhou možnost, není divu, že pak máte pocit, že trpíte kde čím. Jestliže se tedy rozhodnete i přes tohle riziko hledat svou diagnózu na internetu, obloukem se vyhněte všem diskuzním fórum a raději se zaměřte jen na odborné zdravotnické portály.

Další problém, se kterým se můžete na internetu setkat, je propracovaný marketing některých produktů. Přípravky pak budí dojem, že jsou doporučovány přímo lékaři, ale skutečnost je úplně jiná. Zbytečně utracené peníze jsou však tím nejmenším, co se vám v tomto případě může stát.

Občas ani pro lékaře není jednoduché stanovit přesnou diagnózu. Proto využívají různá vyšetření a testy, aby si s jejich pomocí ověřili svoje teze ohledně zdravotního stavu pacienta. Navíc existuje spoustu nespecifických příznaků, které doprovázejí stovky chorob. A jen málokterý je typický pouze pro jedno onemocnění. Proto je pro laika takřka nemožné s pomocí internetu stanovit jednoznačně správnou diagnózu.

V každém případě byste měli diagnózy z internetu brát s rezervou, jinak se z dobrého pomocníka, stane zlý lékař. Nezapomínejte na selský rozum. Nenechte se uchlácholit něčím, co jste si přečetli na internetu nebo naopak zbytečně vyděsit ještě před návštěvou lékaře. Nejspolehlivějším diagnostikem bude totiž vždy váš lékař.

reklama
Doporučené recepty
    reklama