reklama

Knížky pod stromeček. Tyhle hity pro ženy a děti doporučuje knihkupkyně z Vršovic

Vršovické knihkupectví v Praze se od moderních a velkých obchodů s knihami podstatně liší. Mezi regály plnými knih potkáte v běžném denním provozu jeho majitele Martina Koubíka a prodavačky Katku Veselkovou a Kláru Hanzalovou. Katka přečte klidně 17 knih měsíčně, aby věděla, co zákazníkům doporučit.

Prohlédnout grafiku
Foto: Tomáš Vocelka

Martin Koubík otevřel Vršovické knihkupectví v roce 2008. "Před několika lety jsem před ním stál a říkal si, že bych si takové knihkupectví jednou přál," svěřuje se mezi regály knih. V prostorách Vršovického knihkupectví sídlilo od první republiky knihkupectví a nakladatelství Toužimský a Moravec. "Tohle místo dýchalo knihami vždy. I proto jsme například nechali výlohy z 90. let," říká knihkupec.

Koubík měl rád knihy od dětství, za svou vášeň vděčí rodičům a také knihkupkyni z Pankráce. "Když jsem byl dítě, vždy nám dávala autory, kteří se dali číst. Žádné slátaniny jako Malý Bobeš, občas sehnala i Foglara," vzpomíná. Než si otevřel vlastní knihkupectví, vlastnil drogerii, malířskou firmu, vyráběl školní tabule, opravoval kombajny a traktory a prodával ve stánku s knihami na Barrandově.

"Konkurence je velká, protože máme oproti ostatním knihkupeckým řetězcům nižší rabat. Navíc dostávají přednost v množství a rychlosti dodání objednaných knih," popisuje Koubík každodenní problémy. V obchodě na Moskevské ulici má 65 tisíc titulů.

Sází na stálé zákazníky, kteří do knihkupectví chodili už jako děti a teď jej navštěvují s vlastními rodinami. Kromě toho jsou silnou stránkou dvě Koubíkovy zaměstnankyně, které návštěvníkům aktivně radí s výběrem knih. Prodávají je více než deset let. 

"S radostí čteme i knihy pro děti. Mimo jiné mě například zajímá, jestli kniha opravdu odpovídá věku uvedenému na obálce," říká Katka Veselková, která má pro knihy slabost taktéž od dětství. "Jsem nedostudovaná chemička, chvíli jsem dělala v knihovně a pak jsem se dlouhá léta starala o babičku," popisuje. "Do knihkupectví jsem se dostala víceméně díky protekci, protože jinak jsem práci sháněla obtížně. Když jste na mateřské, jste pro zaměstnavatele divná, a když se staráte o babičku, jste ještě divnější," glosuje Veselková.

Podívejte se do galerie na výběr knih (nejen) pro ženy a děti, který Katka Veselková doporučuje nadělit pod stromeček.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama