reklama

Proč je skaut tím nejlepším kroužkem pro vaše dítě

Jaká je správná volnočasová aktivita pro vaši ratolest? Třeba ta, kde se naučí manuální i mentální dovednosti, vyzkouší si odpovědnost, samostatnost a najde dobré kamarády.

Foto: Junák Český Skaut

Umět držet slovo, být kreativní, zručný a pracovat v týmu jsou dovednosti, které se dají naučit. Ten správný kroužek je podpoří a bude je výrazně rozvíjet.  Proč by to tedy měl být právě skaut?

Na rozdíl od jednostranně zaměřených kroužků si ve skautu mohou vaše děti vyzkoušet širokou paletu aktivit a činností. Hry, při kterých si protáhnou svaly nebo vyzkouší pozornost, rukodělné aktivity procvičující jemnou motoriku, zpěv, tanec i divadlo. Skauti jezdí na výpravy a poznávají bližší i vzdálenější kraje, zkouší různé sporty a technické vychytávky, zapojují fantazii, poznávají historii a přírodu, pomáhají v okolí. 

Díky skautu si děti najdou dobré kamarády

Skauting je postavený na fungování v malých týmech - družinách a trochu větších - oddílech. V každém případě se děti pohybují ve skupině lidí, které dobře znají a kteří mají společné zájmy. Ve skautu vznikají díky společným zážitkům zdravé a silné přátelské vztahy, často na celý život. A obzvlášť v období dospívání je dobrá parta, která člověka podrží za každých okolností, k nezaplacení.

Ve skautu je prostor pro každého

Skauting je postavený na spolupráci a podpoře druhých, ne na soutěži. I děti, které jsou třeba méně pohybově nadané, zakřiknuté nebo mají nějaké znevýhodnění, v něm najdou pevné a bezpečné místo. Dostávají ve skautu důvěru, díky které si budují přirozenou míru sebevědomí.

Skauting posiluje dovednosti, díky kterým se vaše děti neztratí

Od těch praktických, jako je přišití knoflíku nebo sekání dřeva, po ty nehmatatelné, jako je týmová spolupráce, komunikace nebo porozumění druhým. Skauting vede ratolesti k samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti poradit si v každé situaci. Zároveň staví výchovu na postojích a hodnotách a přispívá k rozvoji charakteru a touze neustále na sobě pracovat. Skauti a skautky se umí postarat o sebe i o ostatní a o svoje okolí se aktivně zajímají. A v dospělosti to umí ocenit i zaměstnavatelé.

Skauting dokáže holky a kluky "odpojit"

Přináší totiž opravdové zážitky s opravdovými kamarády ve světě mimo obrazovky. Jeho základem je pobyt v přírodě, díky které se i obyčejné činnosti stávají dobrodružstvím. Spolu s atraktivním a pestrým programem je to spolehlivý recept, jak klukům a holkám ukázat, že i realita stojí za to.

Inspirativní vedoucí

Děti vedou o něco starší mladí lidé s přirozenou autoritou, kteří se učí postupným přebíráním odpovědnosti. Junák - český skaut klade na své vedoucí vysoké nároky, s cílem držet vysokou kvalitu programu i zajistit bezpečné prostředí pro děti. Znalosti si starší skauti a skautky průběžně rozšiřují prostřednictvím vzdělávacích akcí a kurzů i zkoušek akreditovaných ministerstvem školství.

Přátelský k peněžence

Skautští vedoucí jsou dobrovolníci, odměnou je jim jen dobrý pocit a radost dětí - i díky tomu je skauting finančně dostupný. Jako rodiče skauta nebo skautky vás čeká platba nevysoké členské registrace a jednotlivých výprav. Ani základní výbava na skautská dobrodružství není na pořízení náročná a v začátcích se dá půjčit nebo koupit z druhé ruky. Skautské tábory jsou obvykle podstatně levnější než tábory komerční.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama