reklama

Deprese a jak na ni - Praktické postupy

Jasná obloha a zářivé slunce dodávají klamný dojem léta. Ale co naplat, je tu podzim, čas depresí. Někoho zbarvené stromy nadchnou, jiné rozhodí už ranní příšeří. Každý to má zkrátka jinak.

Foto: Ludvík Hradilek

Jasná obloha a zářivé slunce dodávají klamný dojem léta. Ale co naplat, je tu podzim, čas depresí. Někoho zbarvené stromy nadchnou, jiné rozhodí už ranní příšeří. Každý to má zkrátka jinak.

Někdo nachází štěstí a pocit životního klidu v pohledu na Někoho Pro ty, které děsí a rozesmutňuje i lehký opar, kdy je ve vzduchu už cítit nadcházející zima, tu máme pár praktických rad, jak čelit náporům smutku, beznaděje a pasitivy.

Změna pohledu

Pozitivní efektI může mít i vědomá změna náhledu. Místo představy šedivé ranní mlhy a mokrých chodníků je dobré se vyzbrojit dobrou náladou v očekávání dne stráveného v příjemném prostředí práce, rodiny, mezi přáteli.

Pravidelnost a rytmus

Člověk v depresi se potřebuje mít oč opřít. Když u sebe nemá blízkého člověka, pomůže i pevně stanovený harmonogram nebo časový rozvrh dne - o který se obrazně řečeno opře - a který mu poskytne ukotvení v chaosu, co si sám nechtěně způsobuje.

Asertivita a určování priorit

Lidé v depresi projevují známky ztráty zájmu o činnosti, pokles energie, únavu a jakákoliv činnost nebo i myšlenka na ní je vyčerpává. Proto je třeba už dopředu vědět, co a kdy udělat, nebloumat nad tím a držet se denního plánu.

Nenechte sebou manipulovat. Uvědomujte si svá práva. Ale pozor! Buďte asertivní jen do té míry, abyste tím nepoškozovali ostatní.

Pravidelný odpočinek

Aktivní i pasivní. Aktivní oddych pomůže přepnout na jiné myšlenky - sport, návštěva muzea atd. Zároveň přinese zdravou dávku únavy, která je žádoucí a s pravidelním denním režimem pomůže nastolit řád na odbourání tendencí k depresivním myšlenkám.

Na druhé straně nepodceňujte pasivní oddych, zejména trpíte-li workoholismem. Ten jde ruku v ruce se stresem, tenzí, časovou tísní a vede až k depresi.

Dostatek pravidelného pohybu

Jakákoliv tělesná aktivita, zvláště už zmíněný sport, je nejlepší zbraní proti depresi. Na první pohled se tato rada může zdát jako laická a neodborná.(Člověk nemusí studovat psychiatrii na to, aby člověku s depresí poradil: „Běž si zaběhat"). Pravda je však jiná a daleko vědečtější.

Při sportu se totiž v mozku vyplavuje hormon zvaný serotonin, který je krevním řečištěm veden do celého těla. To je příčina, proč se po sportovním výkonu cítíme tak skvěle - zásluhou právě tohoto „hormonu dobré nálady".

A nezapomeňte si vychutnat každý paprsek podzimního slunce, jelikož sluneční záření je cenným životabudičem v tomto krásném barevném období roku.

Zdroj: Polakovič Michal - Jan Praško, Deprese

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama