reklama
 

CzechInvest: O LCD se nejednalo

Hranice/Praha - Agentura CzechInvest popírá tvrzení bývalého starosty Hranic Rudolfa Nováka. Ten říká, že firma LG.Philips Displays měla v rámci investice vyrábět také LCD obrazovky.

Exstarosta uvedl, že projekt s touto výrobou počítal a obvinil vládu a současné vedení města z nečinnosti.

Továrna na Moravě vyrábí pouze ploché obrazovky, které dnes z trhu vytlačují LCD a plazmové televizory.

Už v dřívějších letech měl závod problémy s odbytem.

Nyní ho dostalo do potíží rozhodnutí mateřské firmy LG.Philips Displays Holding, jež oznámila, že už nebude podporovat několik svých ztrátových dceřiných firem, a požádala o ochranu před věřiteli. Nizozemský soud na holdingovou společnost vyhlásil bankrot.

O LCD nebyla řeč

"O výrobě LCD televizorů v Hranicích se tehdy nejednalo," uvedl exkluzivně pro deník Aktuálně.cz Radomil Novák, bývalý generální ředitel agentury CzechInvest a vyjednavač s LG.Philips. "Je to ale třeba posuzovat z pohledu doby, kdy k událostem došlo. Firma Philips rozhodovala o tom, kde postaví svůj nový závod na výrobu nových obřích super plochých katodových obrazovek na přelomu roku 1999 a 2000. Bylo to v době, kdy  byly na trh uváděny první plazmové televize a LCD panely ještě zdaleka nedosahovaly takových rozměrů, aby mohly soupeřit s velkými katodovými obrazovkami," řekl Novák.

Cena relativně malého plazmového televizoru se v roce 1999 pohybovala kolem 400 tisíc korun a odborníci se shodovali, že bude trvat minimálně dalších 10 let než plazmové a LCD technologie dosáhnou úrovně, kdy se ve vyspělých ekonomikách stanou vážnou konkurencí klasickým obrazovkám.

"Poptávka po velkých obrazovkách přitom rostla i na východních trzích," uvedl Novák.  

Firma nemusí investovat

Exstarosta Hranic Novák navíc přesvědčen, že současná vláda a město mělo na firmě vynutit další pokračování projektu. Podle CzechInvestu ale společnost k tomu nemůže stát donutit.

"Kromě počtu nově vytvořených pracovních míst a rekvalifikace zaměstnanců společnost splnila podmínky pro udělení pobídek, včetně investice do výstavby závodu a nákupu technologií i založení vývojového centra. Případné další rozšíření už nebylo povinností společnosti, ale vážně míněným investičním záměrem," řekla deníku Aktuálně.cz Jana Víšková, tisková mluvčí CzechInvestu.

Budoucnost není jasná

Továrna LG.Philips Display, která zaměstnává 1300 lidí, přerušila 27. ledna výrobu kvůli finančním problémům.

Provoz prvních dvou linek obnovila 31. ledna. Poslední, třetí linka se rozjela včera. Nyní vedení továrny čeká na rozhodnutí nuceného správce v Nizozemí, který by měl odsouhlasit odstřižení hranické firmy od mateřského holdingu, který se dostal do krachu.

Pokud by výroba v Hranicích skončila, mohly by ji podle CzechInvestu nahradit jiní investoři.

"Situaci pečlivě monitorujeme. Není ale možné uzavřít jakákoliv jednání, dokud areál v Hranicích patří společnosti LG Philips Displays a tato společnost dál funguje. Vytipovali jsme ale investory z oblasti elektronického průmyslu, kteří by mohli výrobce obrazovek v Hranicích nahradit a vytvořit tam kolem tisícovky pracovních míst," uvedla mluvčí Víšková.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama