Cyklistka – příběh české šlechtičny, která milovala svobodu
Blanka z rodu Battaglia prožila život, který nepřestává fascinovat ani 110 let po jejím narození. Spisovatelka Jana Poncarová ho nyní zpracovala v románu Cyklistka.
V jihočeských Bratronicích stojí v obklopení několika rybníků renesanční zámek, kterým se kdysi proháněly dějiny. A i když o něm dnes ví už jen málokdo, pro mnohé cyklisty je bezmála poutním místem. Důvod je právě takový, že v bratronickém zámečku dlouhá desetiletí žili čeští šlechtici z rodu Battaglia, původem z italského Trenta. A mezi jejich nejvýraznější zástupce patřili sourozenci Christian a Blanka Marie, kteří oba prosluli svou vášní pro jízdu na kole a závodění.
Baronka na kole
Blanka milovala cyklistiku odmala. Protože na začátku dvacátého století se ještě nevyráběla dětská kola, sedla si jednoduše na to maminčino a naučila se jezdit. Tento způsob pohybu si záhy zamilovala natolik, že se později rozhodla sama projet kus Evropy. "A tak vyjela na závodním kole přes Rakousko a Německo do Švýcarska. Pod sedlem vezla uspořádanou taštičku a v ní střevíce, mýdlo, lak na nehty a rtěnku," vypráví ve své poetické povídce Baroni na kole Ota Pavel. "První noc přespala mladá baronka ve stodole na slámě. Ráno si namalovala rtěnkou pusu a šla požádat hospodáře o trochu mléka. Měla úspěch."
Na svou dobu velice neobvyklý a emancipovaný životní příběh nepřestává spisovatele fascinovat dodnes. Důkazem je i právě vycházející román Cyklistka od mladé autorky Jany Poncarové. Ta na sebe prvně upozornila silným románovým debutem s názvem Podbrdské ženy, v němž zpracovala pohnuté osudy tří generací žen z podhůří Brd. Výrazným hrdinkám dala Poncarová hlas i ve svých dalších knihách - není proto divu, že ji zaujala i historie baronky Blanky z rodu Battaglia.
Ve víru dějin a nenaplněných očekávání
Život však málokdy bývá jen bezstarostná jízda a do toho Blančina zasáhnou nemilosrdné dějiny. Během druhé světové války zámek zaberou nacisté a po roce 1948 komunisté, kteří majetek Battagliů vyvlastní. Blanka se však do svého rodného zámku vrací a bojuje o něj i přes nepřízeň okolností. Po roce 1990 ho dostane zpátky, ale někdejší krásná budova chátrá a všechen známý svět kolem postupně mizí. A v tu chvíli přichází v románu na scénu studentka žurnalistiky Klára, díky níž ožívají vzpomínky na Blančin dávný pestrý život - i na její osudovou lásku, po které jí zůstal jen nikdy nepřečtený dopis. Tady už se dostáváme od reality k románovému zpracování.
Janě Poncarové se podařilo napsat fascinující román o ženě, která předjela svůj osud i dobu. Celý život baronky Blanky provázely neochvějná vnitřní síla, umění najít svobodu v nesvobodě a odhodlání nevzdat se. "Věřím, že místa vyprávějí příběhy, i když lidé jsou dávno pryč a věci se proměnily k nepoznání," říká sama autorka. Některé z těchto příběhů jsou tak výjimečné, že si zaslouží i románové zpracování, které vzdá hold jejich charismatickým aktérům a živě vykreslí pozapomenutou historii - a to kniha Cyklistka bez výjimky splňuje.
Titul Cyklistka si můžete objednat na webových stránkách www.albatrosmedia.cz.