reklama

Co odhalilo vyšetřování VZP

Praha - David Rath má za sebou 100 dní v ministerském křesle. První, co udělal, uvalil nucenou správu na VZP a do největší české pojišťovny poslal kontrolu. Zatím padla dvě trestní oznámení. Do dvou měsíců bude znám kompletní výsledek.

Hospodaření pojišťovny, kterou ročně proteče 120 miliard korun, začala kromě ministerstva před třemi měsíci prošetřovat i poslanecká vyšetřovací komise v čele s bývalým ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim z ČSSD.

Její členové se společně se dvěma vyšetřovateli z ministerstva vnitra schází každý týden a zatím vyslechli na dvacet zaměstnanců VZP. Do konce února by měli mít k dispozici všechny potřebné údaje.

Hradba mlčení

O tom, co kontrola zaměřená na období od roku 2000, kdy došlo k poslednímu zásadnímu oddlužení pojišťovny, do roku 2005 zatím odhalila, nikdo z členů komise mluvit nemůže. Na začátku vyšetřování si totiž odhlasovali mlčenlivost. Své závěry zveřejní až v dubnu, po prozkoumání všech materiálů.

Ani ministerští kontroloři nejsou sdílnější. Jasné však je, že prozatím předala poslanecká komise dva případy k prošetření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ministerstvo předalo k prošetření sedm záležitostí, z toho padla dvě trestní oznámení.

ÚOHS se tak bude muset zabývat například kromě již známých elektronických zdravotních knížek IZIP (pro připomenutí VZP bez výběrového řízení oslovila na zakázku za 512 milionů pouze jednu firmu, jejímž spolumajitelem byl bývalý člen správní rady VZP Milan Cabrnoch) i centrálním nákupem léků.

Bude muset prověřit, zda VZP nepochybila, když na lékárny, přes které nákup probíhal, nevypsala výběrové řízení. Stejně tak se bude muset zabývat tím, zda neměla být vypsána soutěž i na jednotlivé léky.

Neprůhledné zakázky

Kromě těchto případů se kontroloři zaměří i na další pochybné zakázky spojené s bývalými členy správní rady. Jedním z nich je například Pavel Prior (místopředseda Svazu průmyslu a obchodu), s jehož firmou uzavřela VZP smlouvu na vymáhání pohledávek.

Včera dostala poslanecká komise do rukou seznam všech zakázek nad dva miliony korun. Za posledních pět let jich je 388 a komise je musí prověřit v průběhu následujících dvou měsíců. V té době si ještě chtějí posvítit na peníze, které VZP dávala do nadací. Není totiž jasné, zda VZP kontrolovala, na co jsou peníze používané. Poslanci zřejmě požádají o spolupráci nezávislého auditora.

Infobox

    CO ZATÍM ZJISTILO

            ŠETŘENÍ

 

  • Antikoncepce hrazená z fondu prevence.
  • Projekt dětských ozdravných pobytů Mořský koník, ve kterém VZP uzavřela s cestovními kancelářemi nevýhodné smlouvy.
  • Uzavírání smluv se členy správní rady VZP.
  • Centrální nákup léků - bez výběrového řízení vybírány lékárny i jednotlivé léky.
  • Audity ve VZP bez výběrového řízení a jasného zadání.
  • Nejasné nakládání s výsledky kontrol NKÚ i ministerstva financí.
  • Nejasnosti kolem využívání peněz, které VZP dávala nadacím.
  • Smlouvy uzavírané bez rozhodnutí správní rady.
  • Ukazuje se také, že ministerstvo úkolovalo pojišťovny vyhláškami, které nebylo reálné splnit.

Podle Vladimíra Drymla, šéfa ministerské kontroly, lze v tuto chvíli nálezy shrnout do několika bodů. "Nelze zpochybnit, že docházelo k porušování zákona o zadávání veřejných zakázek, zvýhodňování některých smluv, nehospodárnému nakládání s penězi a pochybení při přerozdělování do fondů," vyjmenovává Dryml.

"Některé smlouvy se prováděly bez rozhodnutí správní rady, s některými nemocnicemi byly uzavírány smlouvy, přestože byly v konkurzu."

Pečenka před vyšetřovací komisí

Na podobné praktiky upozorňoval na zasedání poslanecké vyšetřovací komise i nucený správce Zdeněk Pečenka. "Ve VZP fakticky neexistovala žádná smluvní politika. Pokyny k uzavírání smluv byly dělány přes mobilní telefony," vypověděl včera Pečenka před komisí.

"To znemožnilo jakékoliv racionální zásahy do růstu nákladů." Jako příklad uvedl fakt, že v některých krajích je na 100 tisíc obyvatel nasmlouván pouze jeden odborný lékař, oproti tomu v jiném jich bylo na stejný počet 17.

O tom, že se smlouvy uzavíraly nezvyklým způsobem, svědčí podle Pečenky i případ, na který ještě za své působnosti ve VZP upozorňoval. "V Prachatickém okrese byly velké výdaje a nikdo to nekontroloval. Zatímco průměrné náklady VZP na rok a pacienta na speciální rehabilitaci byly 1 200 korun, v Prachatickém okrese to bylo 40 tisíc," uvedl Pečenka.

"Někteří pacienti by tak museli být v jeden okamžik na třech místech." VZP na Pečenkovo upozornění nereagovala, místo toho dostal Pečenka výpověď pro nadbytečnost.

Co na to Rath

Ministr zdravotnictví David Rath je zatím s výsledky kontroly spokojen a podnikl některé kroky k nápravě. "Podařilo se zastavit úhrady antikoncepce, což znamená úsporu 200 milionů ročně," říká Rath a upozorňuje, že právě antikoncepce by mohla patřit do balíku dobrovolného připojištění.

Kromě hrazení antikoncepce se ministerstvo začalo také zabývat efektivitou ozdravných pobytů pro děti Mořský koník. "Chceme to dostat pod lékařskou kontrolu, aby tam jezdily skutečně nemocné děti." Tím se dle Ratha ušetří dalších bezmála 200 milionů.

Dohromady se podle ministerstva pouhým zefektivněním dalších drobných akcí pojišťovny může dohromady ušetřit celkem jedna miliarda ročně.

"Chceme ale ještě získat od VZP individuální smlouvy. Víme sice, že všem nemocnicím rostly náklady o 4,5%, ale já mám na stole příklady, že některé rostly až o 17% - víme jen o několika málo z nich, ale nevíme, zda jich není náhodou víc," říká ministr Rath. "Zatím nám je VZP nedala k dispozici, proto jsme zatím sjednotili systém úhrad pro všechny nemocnice."

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama