Co je to UMĚNÍ a k čemu slouží? Na to dětem odpoví kniha Vesmír umění
Dušan P., který je snad, možná, kdo ví... prapraprapotomek slavného umělce, ztratil svůj cestovatelský deník. Důležitou věc. Bohužel. Do deníku si totiž pečlivě zaznamenával svou cestu na planetu Zemi, kam se vydal zjistit, co je to UMĚNÍ.
Jestli odpověď na svou otázku našel, zjistí až ten, kdo si jeho deník přečte. Centrum současného umění DOX Dušanův deník naštěstí má a vydalo jej pro radost všech malých i velkých čtenářů.
Vesmír umění vychází nejen z výstav pražského Centra současného umění DOX, ale i z jeho dlouholeté snahy přibližovat toto umění nejmladším divákům skrze doprovodné aktivity pro rodiny. Kniha navazuje na vzducholoď Gulliver a stejně jako ona bere děti na cestu za poznáním současného českého umění pochopitelnou a hravou formou.
Hodnocení knihy dětskými čtenáři:
Přijde mi, že tvoření těch obrázků a plnění úkolů je dobrý způsob, jak se něco dozvědět o malířích a umění. Bavilo mě upravovat slavné obrazy, třeba Monu Lisu. Také mě bavilo spojovat dvě nesouvisející věci a vytvořit z nich nový objekt s novým názvem Pavčítač (pavouk a počítač) nebo Čanděl (čert a anděl).
Ema, 11 let
Určena je pro děti od 9 do 99 let. S pomocí rodičů si ji ale mohou užít i mladší čtenáři. Cílem autorek bylo děti zaujmout, zabavit i něco naučit. V publikaci se inspirují v první řadě tvorbou Marcela Duchampa, dále pak českých umělců jako Karla Nepraše, Lukáše Rittsteina, Ivany Šrámkové, Petra Síse a mnoha dalších.
Knížku jsme se snažily vymyslet tak, aby děti aktivovala, aby v nich vyvolala chuť zkoumat, objevovat a poznávat vesmír umění. Aby si spolu s Dušanem P. kladly otázky, na něž odpovědi nejsou tak samozřejmé, jak na první pohled vypadá, a také aby ji "používaly" jako pracovní nástroj, aby měly chuť ji polepit, postříhat, pokreslit, přetvořit nebo destruovat, cokoliv, co jim při jejich bádání ve vesmíru umění přijde k chuti.
Emília Jarošová, autorka knihy
Chtěla jsem, aby ilustrace byly hravé, inspirativní, podněcovaly k vymýšlení dalších "legrácek". Záměrem bylo dětem ukázat, že umění nemá hranice. Umění není jednoznačné - a každému se líbí něco jiného. Celá kniha představuje současné umění tak, aby zaujalo nejen dospělé, ale i dětské diváky.
Petra Svobodová, autorka ilustrací
V dalším roce plánuje DOX v podobném duchu připravit i vlastní interaktivní průvodce pro děti, které budou s Vesmírem umění korespondovat a malým návštěvníkům zprostředkují obsahy krátkodobých výstav.
Teď už zbývá vydat se na detektivní cestu vesmírem umění a zjistit odpovědi na záludné otázky. Kdo nakreslil Moně Lise knírek? Co to znamená ready-made? A jak vypadá umění veřejného prostoru? Až se vás vaše dítě zeptá, co je to umění, budete nejen znát uspokojivou odpověď, ale v ruce budete mít i pomůcku, díky které si vaše děti najdou cestu k umění samy.
Knihu Vesmír umění lze zakoupit v knihkupectví Bendox, v síti Kosmas, a nebo třeba v obchodě Hugo chodí bos.