reklama

Metropole, ve kterých je radost žít: Praha se v průzkumu neumístila

Žijeme v éře, kdy lidé začínají preferovat města, kde se budou cítit dobře. A v tom "dobře" je obsaženo víc než jen možnost slušně bydlet a vydělávat peníze. Které metropole vyšly v žebříčku "městského blaha" jako nejlepší?

Foto: iStock

Knight Frank, globální realitní poradenská firma, zveřejnila tzv. "index městského blaha". Ten určuje metropole, které se stále více zaměřují na kvalitu života a vynakládají nemalé úsilí na její neustálé zlepšování. Kde je podle tohoto žebříčku radost žít?

Výsledky předchozích průzkumů prozradily, že osobní bezpečnost, životní styl a zdravotní péče jsou důležitými faktory při rozhodování investorů o koupi domu. Proto byla mezi ukazatele indexu městského blaha zahrnuta trestná činnost, spolu s rovnováhou mezi pracovním a soukromým životem, ale také dostupnost přírody, zelených prostranství a míst, kde lze aktivně trávit čas. Mezi další kritéria patřil počet dnů slunečního svitu, čistota ovzduší, doprava a index štěstí.

Analyzováno bylo 40 světových metropolí a výsledky ukazují dominanci evropských měst. Norské hlavní město Oslo zaujímá první místo, za ním následují Curych a Helsinky. Čtvrté místo obsadila Vídeň, která byla po dobu deseti let označována za první město co do indexu kvality života podle společnosti Mercer. Pětici nejlepších uzavírá Madrid.

Stockholm pak opanoval šesté místo, o sedmé se dělí australská metropole Sydney spolu s Amsterdamem. Pro Severní Ameriku se nejvýše umístil Montreal na devátém místě. Nejvýše umístěným zástupcem Asie je Singapur na desátém místě a na Blízkém východě je to Dubaj na místě patnáctém.

Při pohledu na konkrétní výsledky vede Oslo co do množství zeleně. Podle Světového kulturního fóra měst tvoří v norské metropoli 68 % veřejného prostoru parky a zahrady, druhým v pořadí je Singapur se 47 %, třetí příčku zaujímá Sydney se 46%.

Pro ty, kteří hledají slunce, je na špičce Dubaj s průměrem 3 509 slunečných hodin ročně, následuje Los Angeles s 3 254 hodinami. Miami obsadilo místo třetí.

Praha v žebříčku top 25 měst v rámci indexu veřejného blaha bohužel uvedena nebyla.

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama