reklama

Budapešť: Město nejstylovějších kaváren

O budapešťských památkách se dočtete v každém průvodce. My přinášíme především přehled skvělých místních kaváren a restaurací.

Foto: iStock

V Budapešti jsem měsíc bydlela a od té doby se tam vracím. Taková ona totiž je, snadno se do ní zamilujete. Snad je to Dunajem, který jí protéká, možná lidmi, kteří tam žijí, ale atmosféra tomuto městu nechybí.

Na rozdíl od dalších evropských metropolí, ceny jsou v Budapešti podobné jako v Praze. Počasí je vždycky o trochu teplejší než v Česku. A cesta trvá jen pár hodin. Já nejčastěji cestuju žlutými autobusy, které jezdí do maďarské metropole několikrát denně. To znamená, že lístek si většinou stačí koupit v ten samý den, kdy vyrážíte. 

Historické části, Buda a Pešť, spojuje několik mostů. Hlavně po setmění je jeden krásnější než druhý. Mezi oběma břehy panuje zdravá rivalita. Zdržím se soudů, jen řeknu, že bydlet se určitě vyplatí v Pešti. Tamní židovská čtvrť funguje, na rozdíl od té pražské, jako živé centrum města. Konkrétně doporučuji ubytovat se v pomyslném trojúhelníku mezi stanicemi metra Nyugati, Ferenciek tér a Bláha Lujza tér. Do Budy si zajedete později. Do termálních lázní a na procházku okolo Budínského hradu a Rybářské bašty. Nevynechejte ani pevnost Citadella, odkud uvidíte skoro celé město.

Dost ale o památkách, o kterých si můžete přečíst v každém průvodci. Vybrat si dobrou kavárnu nebo restauraci, to už je jiná turistická disciplína. Jsou dvě kavárny, do kterých jdu vždycky, když jsem ve městě. Leží jen pár metrů od sebe, kousek od stanice metra Astoria. Jedna z nich se jmenuje Budapest Baristas a místní baristé si mě získali hned při první návštěvě. Zeptali se totiž, z jakého druhu zrnek chci připravit kafe. Ochutnejte tam vyhlášené brownie se slaným karamelem a mého favorita - tapiokový puding s mangovým pyré. Na první pohled si možná nevšimnete, ale v téhle kavárničce je "mezonetové" sezení. Což je ostatně případ více budapešťských podniků.  

Můj druhý tip se jmenuje Fekete. Nenechte se zmást. Podél silnice uvidíte malou kavárničku, ze které si odnesete pouze kávu s sebou. Když ale projdete dál do dvora, objevíte více. Posadit se můžete přímo venku ve dvoře, nebo uvnitř podniku s minimalistickým designem. Přímo na místě si dokonce i nakoupíte suvenýry, třeba stylové plecháčky. 

#astoria #feketekv #indiansummer #cappuccino #lemontart #budapest #specialtycoffee #friday #chitchat #cyclechicks

Příspěvek sdílený fekete (1053 Múzeum krt. 5.) (@feketekv),

V kavárnách jako My Little Melbourne, Espresso Embassy nebo v Madal Cafe si pochutnáte na výběrové kávě, ale k snídani si dáte tak leda croissant nebo jiné pečivo. Pokud zatoužíte po něčem větším, nebo třeba po skleničce vína, zastavte se v Zosca. Zatímco všechny předchozí kavárny jsou blízko větších silnic, Lumen Kávézó je ukryté v jedné z klidnějších postraních uliček, kterými se doporučuju protoulat. 

Oblíbený je Csendes Vintage Bar & Café. Toto fenomenální místo je vyzdobené starými hračkami a působí, jedním slovem, dekadentně. Překvapivě se nejedná o doupě místních mládeže. Vedle vás bude sedět rodina na euro výletu, dobře upravení pánové v letech, kteří sem zašli po práci na skleničku, i parta místních. Víno vás tu příjemně překvapí. 

afternoon plans - cozying up here with an XL latte #budapestmood #csendes #ruinbar

Příspěvek sdílel uživatel @zsofialbert,

Plánujete lepší večeři? Zastavte v Mazel Tov na izraelské jídlo. Sedět budete v jednom z nejvkusněji vyzdobených ruin barů v celém městě. Jestli je něco typického pro Budapešť, pak to jsou právě tzv. ruin bary. Ty vznikly před více než dekádou s úpadkem jedné městské čtvrti. Z opuštěných skladů, prázdných parkovišť a historických domů se staly nejvyhledávanější místa ve městě. Rozlehlé prostory připomínající ruiny jsou většinou ověšené barevnými kýči, osvícené světýlky a plné různorodého nábytku. Nejznámější ruin bar se jmenuje Szimpla Kert. Osobně jsem ráda chodila do Anker't, kde nebývá tolik lidí. 

Až budete na druhé straně řeky, v Budě, stavte se ve španělském bistru La nube. Bistro má španělského majitele, kterého tam pravděpodobně i potkáte. Když bych si v Budapešti měla vybrat jen jedno místo, zvolím toto. Nejlepší je zastavit se tu kolem poledne a objednat si obědové menu. Vyberete si jedno z tapas (můj osobní favorit je plněná paprika se sýrem), k němu dostanete salát a hlavně - salmorejo, studenou polévku z rajčat. 

Budapests bästa myshörna.

Příspěvek sdílel uživatel @lulnat,

Na tomto břehu je hned několik termálních lázní. Nejlevnější a nejobyčejnější jsou Király. Mají ale své kouzlo. Krásné jsou lázně Gellért, na kterých jsem nejvíc oceňovala venkovní horký bazén a hned vedle něj saunu včetně kádě s ledovou vodou. Do moderních lázní Rudas je nejlepší zajít večer. Mají nejdelší otevírací dobu a hlavně, na střeše horký bazén velikosti větší vířivky, odkud máte výhled na osvícené město. Kdyby se vám přece jen na tuto stranu řeky nechtělo, zkuste lázně Széchenyi, které patří mezi největší v Budapešti.

Cestování po městě se nebojte, centrum není velké a bez problémů ho prochodíte pěšky. Když už se rozhodnete pro MHD, projeďte se stařičkou podzemkou pod jednou z nejvýznamnějších budapešťských tříd - Andrássy út. Pokud už začínáte plánovat prodloužený víkend, myslete na to, že v Budapešti je na mnoho místech v neděli zavřeno.

reklama
Doporučené recepty
    reklama