reklama

Cestování na vlastní pěst

Vždycky jste se chtěla sama vypravit za dobrodružstvím, ale nikdy jste na to nenašla odvahu? Vydat se na výlet po vlastní ose může být lákavé, ale také poněkud strašidelné. Pokud máte ze sólového cestování strach, přečtěte si naše tipy na to, jak vše hravě zvládnout a užít si naplno každou vteřinu cesty.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Objevování světa po vlastní ose je něco, co láká stále více dobrodruhů. Téměř každý se může prostě sbalit do batohu a vyrazit na cestu. Ať už vás láká jih Evropy nebo Dálný východ, se správným vybavením a poctivou přípravou zvládnete všechno. Místo čekání na dokonalého cestovního společníka se můžete prostě sbalit a vyrazit sama ještě dnes. Objevujte rušné městské ulice, divoké pralesy nebo pusté pouště a naplánujte si dovolenou přesně podle svých představ.

Ptejte se, plánujte, porovnávejte

Než se vydáte na výpravu, nezapomeňte si udělat důkladný průzkum. Sepište si destinace, které vás lákají, a ke každé si zjistěte co nejvíce informací. Ptejte se známých a kamarádů na zkušenosti, čtěte cestovatelské blogy nebo knihy a shánějte informace na internetu. Řádně prozkoumejte mapu a pečlivě si naplánujte trasu. Neuškodí mít zjištěné, jaké jsou možnosti ubytování a dopravy, je-li nutné mít víza, nebo třeba jaké jsou ve vaší vytoužené zemi zvyklosti. Zkušení cestovatelé se s vámi jistě rádi podělí o tipy a triky a budete-li připravena, je menší pravděpodobnost, že spadnete do některé z pastí na turisty. Plány jsou základ, buďte ale vždy připravena přizpůsobit se situaci. Otevřená mysl a dostatek informací zaručí, že se vypořádáte se vším, co přijde.

Zůstaňte ve spojení

Přestože na sólové cesty často vyrážíme, abychom sobě i ostatním dokázali samostatnost a nezávislost, udržení alespoň minimálního spojení s přáteli či rodinou je velmi důležité. Než se vydáte za dobrodružstvím, podělte se o své plány s někým, komu důvěřujete. Řekněte přátelům, kde se nejspíš budete pohybovat, kdy se plánujete vrátit a jak bude možné vás zastihnout. Kromě přímého kontaktu můžete také využít nejrůznějších aplikací pro chytré telefony, které umožňují sdílení polohy s vybranými kontakty. Uložte si do telefonu místní číslo tísňového volání a pokud se nacházíte mimo Evropskou unii, pořiďte si třeba také novou SIM kartu. Cestujete-li do odlehlých míst, doporučujeme vám také mít s sebou powerbanku nebo jiný zdroj energie. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit nabitý telefon nebo čelovka či jiná elektronická zařízení. 

Balte chytře

Klíčem k úspěchu při balení je vměstnat vše potřebné do co nejmenšího zavazadla. Ve většině případů sice opravdu platí, že co nemáte, nepotřebujete, bez některých položek se ale nejspíš neobejdete. Sepište si seznam a promyslete, co vám kromě cestovního dokladu a telefonu nesmí na výletě chybět.

V prvé řadě budete potřebovat pořádný turistický batoh. Vybírat můžete z řady modelů určených pro různé typy cestování. Některé cestovní batohy například splňují rozměry kabinových zavazadel většiny leteckých společností. Krosny určené pro cestování na těžko pojmou veškeré vybavení včetně stanu, spacáku a potřeb na vaření a vyznavačky dovolených ve stylu all inclusive si zase mohou vybírat z tašek a kufrů na kolečkách. Do batohu si sbalte univerzální kousky oblečení, které lze mezi sebou snadno kombinovat. Vybírejte z pohodlných oděvů vyrobených z lehkých a rychleschnoucích materiálů.

V neposlední řadě nezapomeňte na pohodlnou obuv, ta je na cestách dost možná tím nejdůležitějším kouskem vybavení. Ať už se chystáte na krátké pěší túry, několikadenní přechody hor, nebo na prozkoumávání městských památek, vezměte si s sebou dobře rozšlápnuté turistické boty. Do batohu přibalte také kompaktní lékárničku, hygienické potřeby, cestovní ručník a láhev na vodu.

Naučte se jazyk

Schopnost komunikovat s místními obyvateli v jejich rodném jazyce je při cestování mocným nástrojem. Novou řeč nemusíte ovládat jako rodilý mluvčí, stačí, když se naučíte několik základních frází. Místním tak ukážete, že máte skutečný zájem o jejich kulturu a chcete se zapojit do života komunity. Pro začátek si nejspíš vystačíte s pozdravy a slovy jako jsou "děkuji", "prosím" a "promiňte". Cennými společníky vám v začátcích mohou být nejrůznější  jazykové aplikace, online překladače, nebo dokonce kapesní slovník. Naučíte-li se místní řeč, může vám to pomoci odbourat bariéry a lépe poznat zvyky a obyčeje domorodců. Obzvláště pokud v zahraničí zůstáváte delší dobu, jazyk si k vám nejspíš najde cestu sám. Ostýchavý pozdrav v samoobsluze se během několika týdnů či měsíců změní v aktivní používání jazyka a z vás se může stát součást místní komunity. 

Představa cestování na vlastní pěst může být zpočátku děsivá, díky pečlivému plánování, přípravě a odhodlání ale můžete i vy procestovat celý svět. Každý krok, každé setkání a každá nepředvídaná situace mohou změnit váš život k nepoznání. Ať už se rozhodnete objevovat rušné ulice pestrobarevných měst nebo pustou pouštní krajinu, užívejte si každý okamžik, radujte se z maličkostí a vychutnávejte si svobodu, kterou máte, cestujete-li sama.

Přejeme vám šťastnou cestu!

reklama
reklama
reklama