reklama

Život a nejslavnější filmy Walta Disneyho: Kterou jeho pohádku máte nejraději vy?

Také jste vyrůstali s veselým myšákem Mickeym, bavili jste se nad příběhy smolaře kačera Donalda a smáli se roztržitosti psa Goofyho? Jde o kreslené postavy z dílny fenomenálního umělce Walta Disneyho. Ten by počátkem letošního prosince oslavil už 118. narozeniny. Kdo byl Walt Disney a jaké jsou jeho nejznámější animované filmy?

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

Walt Disney bezesporu patří ke géniům zábavního průmyslu své doby. Americký filmový producent, režisér, animátor, scenárista, podnikatel a filantrop silně ovlivnil nejenom animovaný svět a vstoupil do dějin jako nadaný umělec, vizionář a člověk, jehož sny se proměnily ve skutečnost.  

Narodil se 5. prosince 1901 v americkém městě Chicago. Když byly Waltovi čtyři roky, přestěhovala se jeho rodina na farmu v Missouri, a právě tady se u něho poprvé silněji projevilo nadání a láska ke kreslení. Později se rodina opět stěhovala, tentokrát do Kansas City, kde se Disney poprvé setkal se světem filmu a varieté. Začal navštěvovat sobotní kurzy v místním uměleckém institutu a spolu s mladší sestrou Ruth pravidelně chodil do zábavního parku, který byl od jejich domova vzdálený pouhých 15 bloků. Jak později Walt Disney uvedl, právě to mělo na budoucí Disneyland velký vliv. 

  Všechny naše sny se mohou splnit, pokud máme odvahu o ně usilovat. - Walt Disney WD k citátu, žena

Na střední škole se stal karikaturistou školních novin, což chtěl později zúročit jako novinový ilustrátor a usiloval o práci v redakci. V té době ho však nikdo zaměstnat nechtěl. Pomohl mu až bratr Roy, který pracoval v bance a zajistil mu místo ve studiu Pesmen-Rubin Art Studio přes svého kolegu. Tam Walt Disney kreslil reklamy pro místní noviny, časopisy a tzv. filmová divadla, což byly předchůdci dnešních kin. Při práci ve studiu se také seznámil s karikaturistou jménem Ub Iwerks, se kterým v lednu 1920 založili vlastní společnost Iwerks-Disney Commercial Artists. Ta ale neměla dlouhého trvání. Disney společnost brzy opustil a začal pracovat pro Kansas City Film Ad Company, kde se poprvé začal zajímat také o animaci.

Po několika podnikatelských neúspěších s vlastním animačním studiem (studio se předlužilo a později zbankrotovalo) se Walt Disney rozhodl prorazit v Hollywoodu. Společně se svým bratrem Royem našetřili dostatek financí, aby tu vybudovali nové animační studio. Jejich seriál Alice Comedies byl velmi úspěšný. Disney začal spolupracovat s více umělci a po ukončení seriálu v roce 1927 se autoři rozhodli zaměřit více na animované postavičky. 

Na cestě k vysněné kariéře se Disney setkal s mnoha překážkami, dokonce ztrátou autorských práv, své úsilí ale nevzdal. Stále úzce spolupracoval s přítelem Ubem Iwerksem; ti také společně pomohli na svět myšáku Mickeymu. Hlas i osobnost propůjčil však slavnému myšákovi samotný Disney. Jak tehdy prohlásil jeden ze zaměstnanců studia, Ub Iwerks vytvořil fyzickou podobu myšáka, ale Walt mu dal duši.

Postupně začala přibývat významná ocenění a věhlas Disneyho postaviček. Začínal na krátkých filmech, postupně se ale pustil také do celovečerních. Studio utěšeně rostlo a přežilo i krizová válečná léta. 

Koncem 40. let se zrodila myšlenka založit velký zábavní park, kde by jeho zaměstnanci mohli trávit čas se svými dětmi. Postupně vznikl celý projekt a 18. července 1955 byl oficiálně otevřen Disneyland.

Firma Walt Disney Productions začala pracovat i na dalších filmových dílech také se živými herci a počátkem 60. let se Disney dostal mezi přední světové filmové producenty a rozhodl se soustředit zejména na celovečerní filmy. 

V roce 1966 měl Walt Disney podstoupit operaci krku jako důsledek starého zranění, které si způsobil při hraní póla. Lékaři u něho bohužel objevili zhoubný nádor na levé plíci. Rakovině následně i podlehl, zemřel 15. prosince 1966.

Jeho nejznámější animované filmy a postavy si můžete připomenout v naší grafice.

reklama
reklama