reklama

"Ta, která rozbila Beatles." Yoko Ono slaví 90 let, podporuje gaye i Pussy Riot

Když pět ran z revolveru vyšinutého fanouška ukončilo v roce 1980 život Johna Lennona, stála mu Yoko Ono po boku. Jedna z nejslavnějších vdov světa od té doby opečovává odkaz uctívané ikony. Sama je ale také hudebnicí a především velmi svébytnou umělkyní, která 18. února oslaví 90 let.

Yoko Ono a John Lennon na  snímku, který byl pořízen v listopadu roku 1980, něco málo než týden před zavražděním Johna Lennona. Prohlédnout grafiku
Yoko Ono a John Lennon na snímku, který byl pořízen v listopadu roku 1980, něco málo než týden před zavražděním Johna Lennona. | Foto: Profimedia.cz

Ve svých dílech Ono často využívá možností fotografie, filmu, instalace a zvukových záznamů, napsala též dvě knihy. Této drobné a energické ženě nejsou lhostejná ani lidská práva či politika, její hlas je často slyšet i dnes. Ve svých aktivitách Ono neustává ani v devadesáti letech, narozeniny oslaví v sobotu.

V lednu 2021 stála u zrodu streamovacího kanálu Coda Collection, který nabízí množství hudebních dokumentů, záznamů koncertů a seriálů. Před několika lety Ono také vystoupila například na podporu vězněných členek ruské punkové skupiny Pussy Riot, jimž na podzim 2012 udělila mírovou cenu LennonOno.

Orodovala za propuštění barmské disidentky Su Ťij z vězení, brojila proti válce v Iráku, angažuje se v boji proti chorobě AIDS i za práva gayů. A spolupodílela se také na financování výroby tapiserie, která byla zhotovena pro pražské Letiště Václava Havla jako pocta českému exprezidentovi.

Připomeňte si v galerii její život.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama