reklama

Autismem trpí každý padesátý člověk na planetě. Mezi nimi i Hopkins nebo Musk

Druhý dubnový den byl roku 2007 vyhlášen Organizací spojených národů Světovým dnem porozumění autismu. Podle platformy Naděje pro autismus žije v Česku zhruba 200 tisíc lidí s různou mírou a formou autismu, celosvětově se tato porucha týká dvou procent populace. Mezi těmi, kteří autismem trpí, je i celá řada úspěšných a slavných osobností.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Jde o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že dítě se chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. Má potíže v komunikaci, nedokáže adekvátně reagovat na běžné situace. Na druhou stranu v některých oblastech mohou lidé s autismem výrazně převyšovat ostatní, třeba v matematice, jazycích nebo umění.

Jednou z variant autismu je Aspergerův syndrom. "Lidé s Aspergerovým syndromem se pak hůře orientují v sociálních situacích a jednají v nich často nestandardně. Dělá jim obtíže správně vyhodnocovat chování druhých a sami jsou pro ostatní hůře čitelní. V určitých situacích mohou reagovat velmi rigidně či přecitlivěle," popisuje ředitelka Národního ústavu pro autismus Magdalena Šubrt Thorová.

Na slavné osobnosti, které postihla porucha autistického spektra, se podívejte v naší galerii.

reklama
reklama
reklama