reklama

Slavní gayové a lesby: Kdo svou orientaci neskrývá

Současná doba je vůči mnoha záležitostem velmi otevřená. To, co se dříve pečlivě skrývalo, dnes už nemusí být tabu. Patří sem i odlišná sexuální orientace - homosexualita. Které slavné tváře se k ní otevřeně hlásí?

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

Homosexualita není nic nového a historicky se s ní setkáváme už odpradávna. Prošla mnoha vlnami; byla zatracována, trestána, akceptována, léčena i podporována, záleželo na období a společenských podmínkách.

Duhová vlajka jako symbol

Duhová vlajka jako symbol

  • Od 70. let 20. století je duhová vlajka univerzálním gay a lesbickým symbolem. 
  • Duhovou vlajku navrhl v roce 1978 americký umělec Gilbert Baker. Má symbolizovat gay a lesbickou hrdost, současně také rozmanitost homosexuálního způsobu života.
  • Původně měla vlajka 8 barev. Na té současné chybí růžová a tyrkysová. Původní indigová se změnila na královskou modř.

V současné době je na homosexuální chování často pohlíženo jako na běžnou součást života a záležitost, nad kterou není třeba se zvlášť pozastavovat. Na druhé straně stále existují země, kde je homosexualita tvrdě potírána a za homosexuální styk hrozí i trest smrti. Obecně je s takovým sexuálním chováním stále spojeno značné množství předsudků.

Není však pochyb o tom, že homosexuální vztahy byly inspirací pro vznik významných uměleckých děl, ať už je řeč o literárních, filozofických anebo hudebních. Antická literatura navíc obsahuje nespočet příběhů o lásce mezi muži, ať už v písních, milostné poezii či satiře.

Kteří současní slavní se za svou homosexuální orientaci nestydí, najdete v naší grafice.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama