reklama

Sbírce zesnulého premiéra Berlusconiho se odborníci vysmívají a dědicové ji nechtějí

Poté, co letos v červnu zemřel bývalý italský premiér Silvio Berlusconi, zůstala po něm obří sbírka umění. Jenže jeho dědicové z ní velkou radost nemají. Podle odborníků nemá v podstatě žádnou uměleckou hodnotu, a tak uvažují nad jejím zničením.

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi | Foto: Reuters

Obří sbírka umění zemřelého italského expremiéra Silvia Berlusconiho se dočkala výsměchu od jednoho z předních italských uměleckých kritiků Vittoria Sgarbiho. Podle něj je většina z asi 25 tisíc obrazů špatné kvality a nemá prakticky žádnou hodnotu. Berlusconi mnoho maleb a soch nakoupil v nočních telemarketingových programech. Podle BBC News je tak správa takové sbírky pro jeho dědice doslova noční můrou.

Díla, která Berlusconi nakoupil, jsou uložena ve skladišti o rozloze tři tisíce dvě stě metrů čtverečních nedaleko jeho vily u Milána. Sbírka zahrnuje madony, ženské akty, krajinky, ale i díla zachycující Řím, Paříž, Neapol či Benátky. Najde se i portrét Berlusconiho nebo jeho třímetrová sochu z bílého mramoru.

"Ti, kdo některé části sbírky viděli, včetně zobrazení Mony Lisy s odhalenými ňadry, hovořili o tom, že připomínají spíše kalendář Pirelli s akty než seriózní umění," napsal deník La Repubblica.

"Lidem, kteří toho o umění moc nevědí, by se návštěva muzea s takovýmito díly mohla líbit. Uměleckou hodnotu má ale z oněch 25 tisíců děl snad jen šest sedm," dodal Sgarbi.

Italský expremiér ovšem vlastnil i kvalitní díla. Jeho hlavní sídlo bylo zdobeno obrazy renesančního malíře Tiziana či holandského mistra Rembrandta. "Rád kupoval portréty žen, které dával přátelům jako dárky. Když byl mladší, nakupoval v galeriích a od obchodníků s uměním, později ale díla pořizoval v televizních aukcích. Věděl, že to, co kupuje, je bezcenné," uvedl obchodník s uměním sídlící v Londýně Cesare Lampronti, který se s Berlusconim dlouhé roky přátelil.

Udržovat sbírku však dědice stojí téměř 20 milionů korun ročně, a tak podle některých zdrojů uvažují o zničení její velké části. Tomu nahrává i fakt, že část sbírky již poničili červotoči. Deník La Repubblica uvedl, že ze skladu už stoupal kouř. "Nevím, jestli už ničení obrazů začalo. Vím však, že přinejmenším z uměleckého hlediska by to nebyl zločin," neodpustil si ironickou poznámku Sgarbi. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama