reklama

Krásná Popelka i nevěrná Jana Turkovic. Připomeňte si role Libuše Šafránkové

Jedna z nejoblíbenějších českých hereček Libuše Šafránková zemřela krátce po oslavě svých 68. narozenin. Navždy zůstane nejslavnější filmovou Popelkou, kterou natočila jako 19letá studentka brněnské konzervatoře. Zahrála si princezny, mladé odvážné dívky i nepřehlédnutelné partnerky. Připomeňte si její nejslavnější role.

Prohlédnout grafiku
Foto: ČTK / Bioscop

Libuše Šafránková prožila dětství ve Šlapanicích u Brna spolu s mladší sestrou Miroslavou, která se také stala herečkou. Už během studií na brněnské konzervatoři Libuše hostovala ve Státním divadle v Brně a jako 18letá debutovala ve filmu coby Barunka v Babičce. Přestože se v posledních letech na obrazovce ani plátně neobjevovala, patří k nejoblíbenějším českým herečkám. 

Jednu ze svých největších životních rolí získala dva roky po Barunce ve filmové pohádce Popelka. Natáčela ji v zimě 1972, kdy jí bylo 19 let. 

Celá 70. a 80. léta působila v Činoherním klubu, kde ztvárnila desítky rolí. Kromě toho si zahrála v mnoha pohádkových filmech či komediích, například v Malé mořské víle se potkala se svou sestrou Miroslavou.

Po rolích přišla nabídka na role mladých dívek, jako je Jana ve snímku Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách či Zuzana v Můj brácha má prima bráchu. 

Role s Josefem Abrhámem 

V 80. letech zářila ve filmech Jiřího Menzela nebo Ladislava Smoljaka. Po boku svého manžela Josefa Abrháma si zahrála například ve filmu Vrchní, prchni! nebo Svatební cesta do Jiljí. Ve Slavnostech sněženek ztvárnila učitelku místní školy, v komedii Vesničko má středisková zase nevěrnou manželku žárlivého Josefa Turka.

V 90. letech přišly vážnější role - maminka Součková v Obecné škole, zpěvačka Klára v Koljovi nebo maminka ve filmech Báječná léta pod psa nebo Všichni mojí blízcí. Za roli v Koljovi získala v roce 1996 Českého lva. 

Přestože se celý život důsledně vyhýbala médiím a nedávala rozhovory, patřila k nejoblíbenějším českým herečkám.

Prezidentská medaile Za zásluhy

Kromě filmů a divadelních her si Libuše Šafránková zahrála i v několika seriálech. Objevila se v Cirkusu Humberto, hlavní roli měla v seriálu Náhrdelník z roku 1992. O deset let později ji diváci mohli vídat v seriálu Gympl s (r)učením omezeným.

Posledním snímkem, ve kterém hrála, byl film Jak jsme hráli čáru v roce 2014. V roce 2015 obdržela prezidentskou medaili Za zásluhy.

Libuše Šafránková se seznámila s Josefem Abrhámem v Činoherním klubu, vzali se v roce 1976. Mají syna Josefa, jenž je dokumentárním režisérem. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama