reklama

Obrazem: Žbirka se do mládí vracet nechtěl. Měl bych zpomalit, ale čas letí, říkával

Dievčatá, Biely kvet, Atlantída nebo 22 dní. Kdo by neznal hity slovenského zpěváka Mira Žbirky alias Mekyho. Známý hudebník zemřel jen pár týdnů po svých 69. narozeninách. Připomeňte si v galerii jeho život a tvorbu.

Miroslav Žbirka se narodil do hudební rodiny anglické matce a slovenskému otci. Prohlédnout grafiku
Miroslav Žbirka se narodil do hudební rodiny anglické matce a slovenskému otci. | Foto: Khalil Baalbaki

Miro Žbirka v rozhovoru pro Aktuálně.cz minulý rok řekl, že nad stárnutím nikdy nepřemýšlel. Jeho ideální den byl dobře se vyspat, pustit si muziku, přečíst si knížku, jít na procházku se psy nebo složit skladbu, která dává smysl. 

Žbirka se narodil do hudební rodiny anglické matce a slovenskému otci a právě chvíle strávené při muzicírování byly pro něj nejkrásnějšími vzpomínkami na dětství. Na hudební scéně začínal jako člen skupiny Modus. V roce 1977 získal společně s Jánem Lehotským a Marikou Gombitovou ocenění Bratislavská lyra za píseň Úsmev. O čtyři roky později založil skupinu Limit a vydal se na sólovou dráhu. Jeho první album se jmenovalo Doktor Sen. 

Získal řadu hudebních ocenění a odehrál koncerty v Česku i v zahraničí. Zlomovým bodem pro něj byl rok 2015, když nahrál album v ikonickém britském studiu Abbey Road. 

Ani po několika dekádách v hudebním průmyslu Žbirka neměl žádnou svou píseň, kterou by nemohl vystát. "Znám kolegy, kteří jsou alergičtí na svoje hity, protože je musí zpívat stále dokola, a snaží se je aspoň trochu pozměnit a zpívat jinak. To ale není můj případ. Na každém koncertě hraji své sklady tak, jak je znáte, a pořád mě to baví," řekl. 

Připomeňte si slovenského zpěváka v galerii.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama