reklama

Antonín Panenka žije díky kartářce. "To dítě si nech, bude úspěšné," řekla jeho matce

Legendární fotbalista Antonín Panenka stojí za dosud největším úspěchem českého, respektive československého fotbalu – vítězstvím reprezentace na mistrovství Evropy v roce 1976. O tom, že vůbec přijde na svět, přitom rozhodla kartářka.

Foto: Profimedia.cz

Antonín Panenka se narodil jako nejmladší ze čtyř dětí, navíc jen deset měsíců po své sestře. Jeho maminka proto zvažovala, zda těhotenství uměle nepřeruší. 

"Přede mnou je sestra, která je jen o deset měsíců starší než já. Maminka, když ji porodila, hned přišla do jiného stavu, tak přemýšleli, jestli si mě mají nechat, nebo ne. Někdo jí poradil, že se má jít zeptat kartářky. Tak šla. Řekla jí, aby si to dítě určitě nechala, že ho jednou bude znát celý svět. Díky kartám jsem tady," řekl mistr Evropy z Bělehradu 1976 v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.

Legendární fotbalista už dříve prozradil, jak reagoval, když se tuhle informaci dozvěděl. "To bylo až po Bělehradě. Ve třiceti člověk bere všechno s nadhledem," uvedl kdysi Panenka pro iDnes. A dodal, že zásah kartářky považuje za jeden ze dvou mezníků v kariéře.

Tím druhým mezníkem myslí, že ve dvaceti málem přišel o oko. "Při zimním turnaji na Tatře Smíchov jsem dostal zmrzlým míčem, obaleným ledem a škvárou, do oka. Neviděl jsem, ležel v nemocnici, oko zalité krví, operovali mě. Já vůbec nepřemýšlel, že bych nehrál fotbal. Pořád jsem se pídil, jestli existuje jednooký fotbalista," dodal Panenka

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama