reklama

Jako dítě málem zemřela, svou bolest malovala. Dnes je malířka Frida Kahlo ikonou

Kdyby dnes Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón žila, bylo by jí 113 let a pravděpodobně by se nestačila divit, že se ze svých bolestí promalovala až ke slávě. Dnes ikonickou malířku z Mexika představuje nový dokumentární snímek Frida - Viva la vida. A díky otevření zapečetěných truhel s osobními věcmi malířky dostává její příběh nové, nečekané detaily.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock / Aerofilms

Mexická malířka, kterou celý svět zná jako Fridu Kahlo, se proslavila svými barevnými symbolistními, expresionalistickými a surrealistickými obrazy, stejně jako svými politickými postoji. 

Jako dítě prodělala těžkou dětskou obrnu a v 18 letech byla vážně zraněna při autobusové nehodě. Musela podstoupit 35 operací páteře a pánve. Silné bolesti a deprese způsobené těžkým úrazem ji pronásledovaly až do konce života.

V době rekonvalescence se Kahlo začala více věnovat výtvarnému umění. Malovala portréty a autoportréty ve stylu původního mexického lidového umění. V jejích obrazech se odrážely lásky, zrady, politické zapálení i vlastní potraty.

Svou identitu vyjadřovala Frida Kahlo skrze kontrasty: trápení versus radost, temnota versus světlo, barvy rodného Mexika versus deprese z USA, život ve smrti versus smrt v životě.

Kahlo proslula nejen svými působivými obrazy, ale také milostnými eskapádami. Po bouřlivém vztahu s malířem a revolucionářem Diegem Riverou byla milenkou například i komunistického revolucionáře Lva Trockého. Frida Kahlo zemřela ve 47 letech.

Její bouřlivý život a složitá osobnost inspirovala mnoho dalších tvůrců. Vznikly o ní beletrizované životopisy, divadelní i taneční představení či celovečerní film se Salmou Hayekovou (Frida, 2002).

Nyní přichází do kin dokumentární snímek Frida - Viva la vida, odhalující dosud neznámé osobní věci z pozůstalosti umělkyně, který zároveň vypráví malířčin životní příběh s novými detaily. Film vstupuje do kin 13. července 2020, v den výročí jejího úmrtí. 

Projděte si zajímavosti ze života slavné mexické malířky.

reklama
reklama