reklama

Helena Vondráčková a její soudy. Na lavici obžalovaných se teď ocitl její bratr

Asi málokterá česká celebrita se u soudu objevuje tak často jako zpěvačka Helena Vondráčková. Proč teď usedl na lavici obžalovaných její bratr?

Prohlédnout grafiku
Foto: Jakub Plíhal

Helena Vondráčková je nejen vynikající zpěvačka, ale také pro některé velmi kontroverzní osobnost, která na sebe v posledních letech upoutávala pozornost mimo jiné četnými soudními spory, které vedla. Jejími soupeři v těchto sporech byli jednotlivci, soukromé firmy, ale i český stát.

Letos se na lavici obžalovaných ocitl i její vlastní bratr Jiří Vondráček, se kterým má Vondráčková už od svadby s Martinem Michalem v roce 2003 mimořádně napjaté vztahy. Kolínský soud totiž otevřel kauzu, kde bylo pět lidí včetně Jiřího Vondráčka obžalováno z trestního činu poškozování věřitele, jak informoval portál iDnes.cz.

Podle obžaloby měl právě bratr Vondráčkové před pěti lety přijít s nápadem, jak finančně poškodit svou sestru, jejího manžela i další dvě osoby, Petru Kubíkovou, tour manažerku z Agentury MM, která patří Michalovi, a jeho advokátku Janu Gavlasovou, která zastupuje skupinu obžalovaných jako jejich zmocněnkyně. Mimo ni se k soudu nedostavil žádný z poškozených.

Začátkem roku 2019 měl podle obžaloby Jiří Vondráček navést svého známého, aktivistu a tzv. občanského novináře Jana Šinágla, který už delší dobu zveřejňoval nelichotivé články o Vondráčkové a Michalovi a dostal za to opakovaně stotisicové pokuty, aby nechal svůj majetek v hodnotě téměř čtyři miliony korun vydražit. V té době už Šinágl obdržel rozsudek, podle kterého měl odškodnit Vondráčkovou a Michala i jejich spolupracovnice celkovou částkou kolem 1 milionu korun.

Díky dobrovolné dražbě se mu povedlo se tomu vyhnout. Státní zástupce obviňuje z nápadu, jak ošidit poškozenou stranu, právě zpěvaččina bratra. Podle spisu organizovali dražbu jeho známí, dražebník Miloš Hora, Leoš Král a Johana Tefrová.

Šinágl odmítl v síni vypovídat. Z jeho výpovědi na policii vyplývá, že jako oběť v kauze vidí především sebe - Agenturu MM, justici i exekutora obvinil z pronásledování a šikany. "Zaplatil jsem za to svým domem, infarktem a dvěma operacemi srdce," uvedl pro policii. Potvrdil, že s dražebníkem Horou je seznámil Jiří Vondráček.

Vondráček to potvrdil. Odmítl ovšem, že by se mělo jednat o nelegální konání. Uvedl, že v této terminologii se nevyzná a doufal pouze v to, že Hora Šináglovi poradí, jak se vypořádat s vysokými pokutami od exekutora. V případě prokázání viny hrozí obžalovaným trest odnětí svobody od šesti měsíců do pěti let. Čtveřice poškozených si nárokuje odškodnění ve výši 800 tisíc korun. Soud má pokračovat v dubnu.

"Nařčení, že jsem chtěl způsobit své sestře Heleně a Martinu Michalovi nějakou škodu, považuji za vykonstruované a je to pro mě úplně absurdní," ohradil se Vondráček. "Padesát let jsme žili v rodinné shodě, pomáhali jsme si. Já Helenu miluju. Vážím si jí za to, co jako zpěvačka dokázala. Když mi najednou někdo říká, že jsem chtěl sestře způsobit nějakou škodu, tak je to nepřijatelné a nepochopitelné. Nic takového v srdci ani v hlavě nemám. Jestli mi to někdo podsouvá, tak je to prostě lež. Obvinění je naprosto nesmyslné."

Podívejte se do naší galerie na další známé soudní spory, které Vondráčková vedla. 

reklama
reklama
reklama