Bláznivé kostýmy nosili kvůli daním. Světová kariéra ABBA vystřelila před půlstoletím
Vítězství skupiny ve Velké ceně Eurovize s písní Waterloo v anglickém Brightonu odstartovalo hvězdnou kariéru skupiny. Posléze psali hit za hitem až do svého rozpadu v 80. letech. Teď vystupují v Londýně jako hologramy.
Kapelu ABBA založili ve Stockholmu v roce 1972 Agnetha Fältskogová, Björn Ulvaeus, Benny Andersson a Anni-Frid Lyngstadová. Název odvodili od spojení počátečních písmen svých křestních jmen a po vítězství v Eurovizi se z ní stala se jedna z nejúspěšnějších skupin v historii populární hudby.
Ve Velké ceně Eurovize v Brightonu vystoupila ABBA se skladbou Waterloo, čímž v roce 1974 způsobila poprask prakticky po celém světě. Dobyla hitparády nejen v anglicky mluvících zemích, ale také v Jižní Americe a Africe. Rovněž v jinak izolovaných zemích sovětského bloku vládla po albech švédské kapely obrovská poptávka, kterou režim nedovedl uspokojit.
Všechny skladby skupiny psali Benny Andersson a Björn Ulvaeus sami a od vítězství v Brightonu prakticky nikdy nešlápli vedle. V jejich tvorbě následovali hity jako S.O.S., Mamma Mia, Fernando a Dancing Queen.
Mezinárodní úspěchy ovšem začaly narušovat osobní vztahy v kapele. Agnetha a Björn se vzali již v roce 1971 a Anni-Frid, přezdívaná Frida, tvořila pár s Bennym, přičemž k jejich sňatku došlo koncem 70. let. To už se ale první pár rozvedl a všechno postupně směrovalo k zániku skupiny, která se definitivně rozpadla v roce 1983.
Po téměř čtyřiceti letech od rozpadu se skupina dala znovu dohromady. Společné album Voyage vyšlo v roce 2021 a provázelo jej turné, na kterém vystoupili členové kapely v podobě hologramů, tj. v počítačově zpracovaných omlazených verzích.