reklama

Proč neházet vlhké oblečení do koše na prádlo?

Koše na prádlo: Jak je vybrat a proč do nich neházet vlhké oblečení.

Foto: Thinkstock

Žádná uklizená domácnost se neobejde bez koše na špinavé prádlo. Měl by být praktický a prádlo by v něm nemělo plesnivět.

Na výběr máte celou řadu materiálů, tvarů a typů. Co preferovat, nerez nebo proutěný koš? A je výhodné rovnou třídit dle barev?

Pozor na plíseň

Řada z nás má prádelní koš v koupelně. Zvolíte-li si materiál, který dostatečně nedýchá, může se vám uvnitř začít tvořit plíseň. Ta se snadno přenese i na oblečení. Do koupelny se tedy hodí převážně nerezové kousky s dostatečným počtem otvorů nebo takové, jejichž vnitřní část se dá vyndat a vyprat. 

Doporučujeme: Jak sušit prádlo v sušiče, aby se nezničilo?

V žádném případě neházejte do koše prádlo vlhké a už vůbec ne mokré. Ve vlhkém prostředí koupelny by snadno začalo plesnivět. Propocené oblečení nechte nejprve proschnout, nebo jej rovnou vhoďte do pračky. V takovém případě postačí krátký a šetrný program na 30 minut.

Když prádlo zapáchá

Pokud už oblečení chytlo plíseň, namočte jej přes noc do lázně z vlažné vody s octem. Občas se stává, že prádlo i po vyprání páchne zatuchlinou. Pravděpodobně jste ho vhodili do koše na prádlo vlhké a následně použili jen program na nízkou teplotu. Přidejte k běžnému prášku lžíci octa a sáček jedlé sody.

Usnadněte si práci

Vyberte strategické místo pro umístění koše, ideální je koupelna, chodba, kde prochází každý člen rodiny nebo v blízkosti pračky. Týdenní nálož prádla se pěkně pronese.

Máte-li více prostoru, volte košů několik, nebo vybírejte ty s větším objemem a oddělenými prostory. Naučte členy domácnosti rozpoznávat alespoň světlé a tmavé kusy. Získáte tak více času jen sama na sebe.

Náš tip: Nová domácnost? Naučte se prát prádlo

Pořiďte si speciální síťky na spodní prádlo a "kolíčky" na ponožky, pak se už nikdy nestane, že by se vám někam ztratila kostice z podprsenky či ponožka do páru. Ani se vám nebude smát přivolaná opravář, který právě vytáhl z bubnu vaše mini kalhotky. A nezapomínejte prát častěji. Necháte-li prádlo déle jak 14 dní v koši, mastnota a špína půjdou hůře odstranit.

Kde máte prádelní koš vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Potřebujete zhubnout? Jídelníček na týden i s recepty

Zmrzlé ruce a nohy: Jak je rychle a bezpečně zahřát?

Co vás čeká, když nedáte dítě očkovat?


Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama