reklama

Barevná (nejen) podlaha: Natírání zvládnete hravě

Chcete obměnit interiér a máte zašlou podlahu? Pusťte se do natírání. Uvidíte, jak místnost prokoukne.

Foto: Thinkstock

Přemýšlíte, jak obměnit a vylepšit interiér domu a jednotlivých místností? Vezměte to pěkně od podlahy a nebojte se použít netradiční barvy.

Máte-li zašlé lino, dřevěnou podlahu či interiérový beton, můžete zkusit zajímavé kouzlení s nátěry. Pořídit si barevnou podlahu je snadné. Vyžeňte z dětského pokoje či pracovny nudu.

Co vše můžu natřít?

Úplně nejlepší je natírat interiérový beton, ale ruku na srdce, kdo z nás ho v domě či bytě má, že? Dobře se pracuje i s dřevěnou podlahou, ale překrýt přírodní efekt chce trochu odvahy. Na natírání musí zapomenout majitelé vinylových a laminátových desek.

Laminátové podlahy:

Vypadají sice jako dřevo, ale jakákoliv barva na ně prostě nepřilne. Některé materiály také mohou připravovaný nátěr nasáknout. Pokud i přes malé varování se chcete do změny pustit, vyzkoušejte si nejprve, co vám koupený odstín dělá na malém kousku pod nábytkem.

Dřevěná podlaha:

I dřevěná podlaha přináší malé komplikace. Dřevo dobře saje, ovšem u staršího materiálu nikdy nevíme, čím byl ošetřený a jak zareaguje na novou vrstvu. I v tomto případě naneste barvu na nenápadné místo a počkejte, jak se jejich kombinace projeví.

Interiérový beton:

Nejlepší materiál pro experimentování. Použít můžete typy nátěru na bázi oleje či latexu. I zde se provádí pokus, jak podlaha novou látku přijme. Každý beton je jinak pórovitý a je třeba vypozorovat, zda není vlhký či z něj nevzlíná ještě voda.

Vybíráme vhodnou barvu

V dnešní době je nepřeberná nabídka barevných palet v mnoha odstínech. Kdyby se vám přesto nic nelíbilo, můžete si nechat odstín namíchat na zakázku.

Obecně se používají dva druhy: na olejové bázi a na bázi latexu. Olejové typy jsou charakteristické vysokým leskem a naopak latex zvládne matný efekt nebo jen mírný lesk.

Náš tip: Opuštěný hotel u Krušných hor působí tajemně. Našlapujte tiše

Jako první je dobré aplikovat tzv. primer, což je vlastně taková základní vrstva, která zabezpečí větší odolnost výsledného povrchu. Dražší a kvalitnější barvy jsou natolik odolné, že se s podkladovou vrstvou zabývat vůbec nemusíte, což je v dnešní uspěchané době příjemným zjištěním.

Jak si připravit podlahu

Z dřeva se odstraní nečistoty a starší vrstvy pomocí brusky. U betonového podkladu je to trochu složitější, povrch očistíte od starého nátěru škrabkou nebo opalováním či vyzkoušejte speciální odstraňovače, které vše rozpustí.

Začínáme experimentovat

Pro začátek budete potřebovat váleček s dlouhou rukojetí. Musíte se pokusit o rovnoměrnou práci v jednom směru. Vše dělejte lehce a hlavně dostatečně rychle. Kombinace mokré vrstvy na suchou způsobí, že vám vzniknou nehezké šmouhy. Nebojte se své podlahy osvěžit a pusťte se do něčeho netradičního a nového.

Trendy nátěry dřevěných podlah

Nechcete-li duši dřevěné podlahy zcela utlumit, zkuste použít nové speciální tvrdovoskové oleje. Od běžných lazur a laků se liší tím, že neuzavírají povrch, zcela se vpíjí do podkladu a obalí kapiláry dřeva uvnitř. Tím se dřevu ponechá jeho příjemný naturální teplý povrch, až o 2 °C teplejší než nalakovaný.

Čtěte také: Jak odstranit skvrny? Víno, káva, mrkev a další!

Tvrdovoskový olej slouží k ochraně často namáhaných dřevěných ploch v interiéru. Svou odolností je vhoddný i do vlhkého prostředí kuchyně nebo koupelny. A co víc, certifikát tento olej předurčuje k použití do míst, kde se kladou nejvyšší hygienické nároky.  

Nátěr nijak nevadí lidem, zvířatům ani rostlinám, je silně odolný vůči přípravkům na úklid a odpuzuje vodu. Celkově se dobře aplikuje a co je hlavní, zašedlé dřevo znovu rozsvítí a vytvoří na něm ochrannou vrstvu v podobě odolného balzámu. Tento typ žádejte ve specializovaných prodejnách s laky a barvami.

Jaký typ podlahy máte doma? Dáváte přednost dřevu, laminátu či preferujete koberce? Uvažovali jste někdo o barevné podlaze? Jaký odstín byste zvolili? Své názory a můžete psát v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejkrásnější bazény světa: Luxus, romantika i výhledy

Jak si na horách zachránit život mobilem? Poradíme

Moji sousedé bijí miminko: Co mám dělat?



reklama
Doporučené recepty
    reklama