Bulharky se dozví, zda uniknou popravě
Sofia - Zorka Anašková se při té vzpomínce vždy roztřese hrůzou.
Zmínka o rozsudku, kterým byla její dcera a další čtyři bulharské zdravotní sestry odsouzeny v Libyi k trestu smrti za to, že údajně záměrně nakazily čtyři stovky dětí virem HIV, ji i po roce vyvádí z míry.
"Řekli o nich, že jsou to vražedkyně," vzpomíná Anačková. "Brečela jsem celou noc. Slyšel jste někdy o zlomeném srdci? Já už vím, co to znamená. Srdce mě od té doby bolí," vypráví kuchařka v důchodu, která bydlí v malém dvoupokojovém bytě na okraji Sofie.
Bulharsko a jeho spojenci, Evropská unie a USA, rozsudek odsoudily a poukázaly na to, že přiznání bylo ze zdravotnic vynuceno násilím. Odvolávají se také na svědectví spoluobjevitele viru HIV a experta na AIDS Luka Montagniera, který řekl, že obviněné ještě nebyly v Libyi, když nákaza v nemocnici v Benghází propukla. Vinu na tom má podle něho s největší pravděpodobností špatná hygiena v nemocnici.
Poslední šance
Rodiny pěti desítek libyjských dětí, které po nakažení virem HIV zemřely, ale nyní žádají od bulharské strany kompenzace.
Zdravotní sestry, které jsou od roku 1999 v libyjském vězení, mají nyní zřejmě poslední šanci uniknout popravčí četě. Nejvyšší soud bude dnes projednávat jejich poslední odvolání: rozsudek buď potvrdí, nebo bude žádat nový proces.
Panují vážné obavy, že pokud by soud vynesl osvobozovací rozsudek, vypukly by v Benghází nepokoje. Proto se bude podle analytiků soud zřejmě snažit vinu potvrdit.
Kaddáfí má ale podle Západu před sebou haldu důkazů, které ukazují, že sestry jsou nevinné, a jejich případná poprava by zase hodně otřásla mezinárodním postavením Libye.
Lepšící se pověst je ve hře
Libye se snaží vylepšit si tvář před světem a pokouší se přilákat zahraniční investice do ropných zdrojů. V roce 2003 se zřekla výroby jaderných, chemických a biologických zbraní, přihlásila se také k odpovědnosti za pumové útoky proti francouzským, britským a německým cílům a souhlasila s kompenzacemi rodinám obětí.
Washington naopak ukončil obchodní embargo a Kaddáfí, který byl po 35 let své vlády přehlížen, se začal sbližovat se zeměmi, jako je Británie, Francie a Itálie, jež se snaží zlepšit vztahy s druhým největším ropným producentem v Africe. Případ zdravotních sester ale může tání ve vzájemných vztazích ohrozit.
Libyjské úřady nicméně navzdory všemu stojí za soudem a rodiny obětí žádají, aby se skoncovalo s průtahy a viníci byli popraveni.
Libye navrhovala, že zváží osvobození sester, pokud by zaplatily kompenzaci podobnou té, jakou zaplatila Libye za svoji roli při pumovém atentátu na letadlo Pan Am nad skotským Lockerbie, kde v roce 1988 zahynulo 270 lidí. Zaplatila 2,7 miliardy dolarů.
Kdy zasáhne Kaddáfí?
Islámský zákon umožňuje, aby rodiny obětí stáhly trest smrti, pokud odsouzené osoby zaplatí reparace, ale Sofia odmítla cokoli platit s tvrzením, že by to znamenalo přiznání viny.
Navzdory zprávám v britských a arabských listech, že dohoda je na dosah ruky, experti tvrdí, že pravděpodobnější je, že soud bude muset získat při úterním slyšení více času.
"Libyjci budou muset dotlačit tuto záležitost až do takového bodu, aby to vypadalo, že poprava je nevyhnutelná," řekl George Joffe, který přednáší ve Středisku pro mezinárodní studie při Cambridžské univerzitě o Blízkém východě a severní Africe. "Teprve potom, když nebude žádný náznak ústupku, bude muset zasáhnout Kaddáfí a vyřešit to."