Bond: Padouši
Largo: Aby byl hrdina superhrdinou, musí protivník stát za tu námahu. A aby byl hrdina James Bond, musí chtít protivník přinejlepším zničit svět. Nejčastější repertoár spočívá v aspoň částečné likvidaci západní, popřípadě celé civilizace. Plejáda motivací je bohatá. Kromě těch, které následují, šlo o elementární cíl zabít Bonda (Srdečné pozdravy z Ruska), snahu o drogovou nadvládu (Žít a nechat zemřít), vydírání jaderným nebezpečím (Largo a SPECTRE v Thunderballu) nebo třeba o likvidaci amerického vesmírného programu (Dr. No).
Dr. No: Tajemný muž se srdcem na pravém místě (doslova) a kovovýma rukama byl ve filmové sérii prvním bondovým protivníkem a ve svém tajemném labyrintu plném pastí na Jamajce připravil agentovi 007 hned v prvním dobrodružství krušné chvilky. Jeho samostatnost trochu utrpěla v následujících Srdečných pozdravech z Ruska, kde už je zpětně označen za agenta SPECTRE, jíž vládne geniální Blofeld.
Ernst Stavro Blofeld: Hlavní Bondova Nemesis, geniální šéf teroristické organizace SPECTRE (všeříkající zkratka Special Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion) a majitel bílé kočky, který stojí za největšími lumpárnami bondovského vesmíru. Objeví se už v pozadí Srdečných pozdravů z Ruska a Thunderballu, ale své největší dokonale zlé plány spřádá až ve filmech Žiješ jenom dvakrát, V tajné službě Jejího Veličenstva (kde navíc Bondovi zabije manželku) a Diamanty jsou věčné. I přes monumentální renomé nakonec zemře potupnou smrtí v Jen pro tvé oči.
Goldfinger: Prototypický příkladem chamtivého zlosyna ve stejnojmenném filmu, který si nastřádal obdivuhodné soukromé zásoby zlata. A bude na tom ještě lépe, když radikálně zvýší jeho cenu - třeba tak, že radioaktivně ozáří všechny americké zásoby žlutého kovu ve Fort Knox.
Zorin: V stopách Goldfingera kráčí nacistický genetický experiment Zorin z Vyhlídky na vraždu (nepřiznaný remake Goldfingera), který chce ovládnout trh s mikročipy tak, že zlikviduje Silicon Valley.
Carver: Ačkoli ropné plány lumpů z filmu Jeden svět nestačí se nejeví jako bůhvíjak originální, tiskový magnát Carver z předchozí brosnanovky Zítřek nikdy neumírá na to jde od lesa. Když proti sobě poštve západní a východní civilizaci, bude mít za A o čem psát, za B se mu výrazně zvýší náklad.
Trevelyan: Bývalý Bondův kolega a spolu-agent Alec Trevelyan ze Zlatého oka možnost efektivního obohacení plánuje spojit s pomstou Anglii za ruské křivdy z druhé světové války. V Londýně zničí vše fungující na elektřinu krátce poté, co si z Národní banky ukradne nemalý finanční obnos.
Drax: Vyvolat třetí světovou válku se nezřídka pokouší nejen SPECTRE, ale třeba šílený Orlov z Chobotničky. Mnohem velkolepější plány ovšem splétají Stormberg (Špión, který mě miloval) a Drax (Moonraker). První si vybral podmořské útočiště, druhý vesmírné, ale v jednom se shodují: vyhubit stávající civilizaci je fajn nápad. Drax v něm jde jen o něco dál, když vyšlechtí nadřazenou rasu.
Sanchez: Naopak padouch Sanchez z Povolení zabíjet si dokonce jen žil svůj malý padoušský život, ale udělal tu chybu, že přizabil Bondova nejlepšího přítele. Bond kvůli tomu neváhá seknout s pozicí v tajné službě, prchne a vydá se Sancheze zlikvidovat. Paradoxně mu při tom maximálně vypomůže člověk, se kterým se agent 007 v prostorách britské tajné služby nejvíce škorpí - dobrácký Q.
Le Chifre: S nástupem Daniela Craiga v roli 007 se restartovala celá série a Bond se svým tajnoslužebničením s povolením zabíjet teprve začíná, za druhé už hlavní zlosyn Le Chifre nefunguje zdaleka tak samostatně. S jeho porážkou se vyjevuje zločinecká síť podobná SPECTRE, která mnohem více odpovídá tomu, jak fungují teroristické a zločinecké organizace dnes: nemá jasné vedení a zřejmé centrum, je unikavá a proniká i do zdánlivě nejbezpečnějších míst; má své lidi všude.
Green: Tento koncept se mnohem výrazněji rozvíjí ve Quantum of Solace, kde už hlavní padouch Green funguje v rámci této sítě. A ačkoli s tváří spíše uměleckého herce Mathieua Amalrica vypadá jako chcípáček, když se snaží půvabnou Camillu shodit z balkónu, uvědomíme si, že v něm doutná mnohem víc negativní energie, než by se zdálo. Není divu, že jeho poskokové jsou pro Bonda mnohem snazší soupeři než Green - jehož zarputilost zhatí jen zásek sekyrou do vlastní nohy. Jinak kdo ví, jak by to s Bondem dopadlo. Jenže předchozí padouši se „ponižovali" málokdy, na špinavou práci měli své lidi.
Zákeřní pomocníci: Jinak je ale v bondovkách přirozené, že se superpadouši nebudou zatěžovat dílčími záležitostmi a vraždami. Od toho mohou mít po boku spolehlivého zabijáka: Jde o bojovníky, kulturisty, chladnokrevné vrahy, trpaslíky, dvojčata nebo nebezpečné ženy - viz třeba slavný Goldfingerův Oddjob. Většinou nevynikají inteligencí, ale ve způsobech likvidace jsou velmi efektivní - a Bond se nezřídka pořádně zapotí, než je zabije, aby se mohl dostat k zločineckému mozku. I tady jsou ale výjimky, které se zapsaly něčím specifickým.
Donald Grant: První výraznější padoušský zabiják se jako jeden z mála pohyboval ve stejném ranku jako 007 - byl skvěle trénovaný agent. Jeho fyzické dispozice ty Bondovy poněkud překonávaly, i proto nad ním do kouta (před hlaveň pistole) zahnaný Bond vítězí kromě síly a šikovného kufříku i důvtipem. Při vzpomínce na společnou večeři si navíc neodpustí na Grantovu adresu jízlivou poznámku: „Červené víno k rybě, měl jsem to tušit."
Oddjob: Goldfingerův nemluvný čínský pomocník si kromě obrovské síly (drtí v pěsti golfové míčky) vypomáhá svou kovem vykládanou buřinku, s níž dokonale ovládá vrh do dálky na pohyblivý cíl. A navíc si nikdy nelze být jistý, jak moc to tomu nebezpečnému šibalovi s kulatým obličejem v mozkovně šrotuje.
Jaws: Frankensteinovský obr s kovovým chrupem, kterému snadno podlehnou dokonce i jiné kovy, se poprvé objeví ve filmu Špión, který mě miloval. A protože přežije Bondovo povolení zabíjet (a získal si velkou přízeň publika), vrátí se v Moonrakerovi. Největší sympaťák na poli padoušských zabijáků se však ani na konci druhého bondovského angažmá na onen svět neodebere; naopak se šťastně zamiluje a pomůže Bondovi zachránit svět.