reklama

Bond: Herci

Sean Connery - Ze všech představitelů Jamese Bonda ten první; nejslavnější a největší hvězda. Před bondovskou rolí o něm ale nikdo neslyšel, respektive mohl ho vidět v několika menších filmech. Přesto to byl nakonec tenhle dříve poněkud neotesaný Skot, jehož „kariéra" před Bondem obsahovala kromě působení u námořnictva i tak absurdní položky jako „leštič rakví". Ve spolupráci s prvním bondovským režisérem Terencem Youngem vdechl Flemingově postavě nezaměnitelný styl, starosvětskou eleganci spojenou s nečekanými výbuchy brutality. Postavu Bonda piloval od Dr. No přes Srdečné pozdravy z Ruska až ke Goldfingerovi.

V Thunderballu už ale bondovské otěže začínaly svazovat a v Žiješ jenom dvakrát dotáhl pojetí tajného agenta 007 až na hranici mezi sebeironií a parodií. Poté dal Bondovi vale a nenechal se přesvědčit ani astronomickými honoráři, a tak roli převzal George Lazenby. Po něm se Connery dal ještě jednou přemluvit (přeplatit) k účinkování ve filmu Diamanty jsou věčné. Ten už ale měl mnohem více společného se skutečně sebe-parodickou poetikou moorovského období.

 Ačkoli se Connery během následujících desetiletí pokoušel z bondovského prokletí vymanit, paradoxně se k němu stále v různých podobách vracel. Nakonec skutečně dokázal svůj seriózní potenciál ve filmech jako Muž, který chtěl být králem, Jméno růže nebo Neúplatní.

Na začátku 80. let se přesto k Bondovi vrátil v trucbondovce Nikdy neříkej nikdy (jak ironické). Na konci dekády si zahrál otce hlavního hrdiny ve filmu ze série, která se k bondovskému odkazu otevřeně hlásí: Indiana Jones a poslední křížová výprava. A konečně v 90.  letech definitivně potvrdil znovunabytý hvězdný potenciál ve filmu Skála, kde se jeho postava od Bonda liší snad jen jménem.

Connery dostal řadu cen, nikdy nepřestal být skotským patriotem a s  kariérou se definitivně rozloučil filmem Liga výjimečných. Jeho pojetí Alana Quatermaina se opět Bondovi v mnohém podobá. Odpočinek si Connery užívá tak moc, že odmítl i roli ve čtvrtém Jonesovi.

George Lazenby - Lazenbyho pozice v bondovském univerzu bude vždycky trochu smutná. Hrál jen v jedné bondovce V tajné službě Jejího Veličenstva a stálo proti němu příliš negativních věcí: nastupoval po Connerym; film se věrně drží předlohy, což obnáší i velmi depresivní závěr, ve kterém se Bond ožení a vzápětí zase ovdoví; výprava mu skutečně v „cool" oblečení nevycházela vstříc - skotská sukně nebo zdobené košile příliš mužnosti nepřidají.

George Lazenby si zahrál bohužel jen jednou a nenechal se přesvědčit, aby se po negativním diváckém přijetí vrátil. Zpětně se to jeví jako škoda; jeho bondovka je vynikající a herec měl v bondovské roli velký potenciál - který ale nevyužil a nastala mu krušná léta. Natočil několik propadáků, hrál v několika lepších filmech (třeba Bogdanovichův  Saint Jack) a ve spoustě televizních seriálů a věnuje se podnikání. Ale od Bonda o něm vlastně nikdo pořádně neslyšel.

Roger Moore - Roger Moore uchopil postavu Bonda mnohem sebeironičtěji než Connery. Odhodil drsnost a stal se především žoviálním hrdinou spoléhajícím na humor, odvážné kousky kaskadérů v akčních scénách a na technické hračky než na vlastní svaly a dovednosti. Moore nebyl před Bondem neznámý jako Connery nebo Lazenby, hrál například hlavní roli ve slavném seriálu Svatý. O Moorovi se jako o Bondovi mluvilo dokonce ještě předtím, než byl obsazen Connery. Unikla mu podruhé, když se připravovalo V tajné službě Jejího Veličenstva, protože měl podepsanou smlouvu na Svatého (totéž se stalo později Daltonovi i Brosnanovi).

Mooreovy bondovky mnohem více než na klasické špionážní zápletky spoléhaly na fantazii, atrakce, absurdní situace a velkolepé stavby. Ačkoli mnohé adaptovaly Flemingovy předlohy, měly s nimi čím dál méně společného… a Moore stárnul. Natočil ale sedm filmů, které pomohly v době, kdy publikum toužilo po eskapické zábavě, přenést Bondův odkaz napříč sedmdesátými a osmdesátými roky.

Navíc právě až Mooreovy filmy představovaly to, co si lidé definují jako bondovku: seriál filmů, které dodržují téměř identické vyprávěcí schéma s povinnými větami, výstupy, zvraty a totální nadsázkou. Roger Moore s Bondem skončil v roce 1987 po 12 letech; i když nadále hrál a vlastně stále hraje, jeho hlavní aktivity se přesunuly na pole humanitární pomoci.

Timothy Dalton - I Timothy Dalton nezačal hrát Bonda už v době, kdy mu to bylo poprvé nabídnuto. Byl mezi těmi, kdo měli nastoupit hned po Connerym, i když se tak nakonec nestalo - i pro Daltonův nízký věk (25 let). Dalton byl veden v patrnosti dokonce i během Mooreova působení, protože Moore si občas nebyl jistý, zda chce zachraňovat svět ještě v tom dalším filmu… Nakonec paradoxně nebyl k dispozici ani v době, kdy Bonda hrál… měl smlouvu na televizní seriál (!). Ale když nebyl volný ani Brosnan, začalo se smlouvat a produkce nakonec na Daltona počkala (šlo o minisérii s jasně daným počtem dílů).

Dalton rozhodně nepatřil mezi žánrové herce a před Bondem byl uznávaný představitel v adaptacích klasických románů a shakespearovský divadelní herec. V roli Bonda se pokusil o radikální návrat k tomu, jak postavu uchopoval ve svých románech Ian Fleming. Bond je sarkastický, zahořklý a často zatvrzelý muž, který se dělá věci po svém a je ochoten jít proti pravidlům.
V Dechu života to padlo na úrodnou půdu, v Povolení zabíjet Daltonův Bond na cestě za pomstou působí zejména ve srovnání s tím Craigovým jako posun správným směrem - ale bohužel ve špatné době. Povolení zabíjet bylo nakonec poslední Daltonovou bondovkou a on se vrátil do televize, na divadelní prkna a občas si zahraje v hollywoodských filmech (naposledy ve Zlatém kompasu).

Pierce Brosnan - Brosnan přišel po šesti letech v roce 1995, kdy se změnilo úplně všechno… Politika, společnost i akční film. Brosnanovy bondovky zvolily zvláštní sebevyžírací styl - zkombinovaly vše dobré, co fungovalo v předchozích, a ozvláštnily to dravější poetikou současného akčního filmu. Brosnanův charismatický hrdina osciluje mezi conneryovskou brutalitou a starosvětskou elegancí, moorovskou přezíravostí a fyzickou elegancí hrdinů 50. let.

Ostatně s džentlmenskou elegancí měl dost zkušeností ze seriálu Remingston Steele a především z třídílné televizní adaptace Cesty kolem světa za 80 dní. Jeho Bond v sobě má i něco z psychologičnosti Daltonova pojetí - těžce se vyrovnává se zradou a umírají mu dávné přítelkyně.

Problém Brosnanova Bonda byl ale v jeho eklektičnosti: zatímco Zlaté oko bylo ještě dravé a originální,  v Dnes neumírej už šlo jen procházku 007-encyklopedií. A na restart byl už Brosnan trochu starý, byť se mluvilo o tom, že bude hrát truc-Bonda v režii Quentina Tarantina. Nakonec to dopadlo úplně jinak - nastoupil Daniel Craig.

Daniel Craig - Když se poprvé oznámilo, že novým Bondem po letech tápání bude Daniel Craig, spousta lidí to vzala jako špatný vtip. Hrál sice v řadě filmů, ať už to byl Tomb Raider nebo Po krk v extázi, ale s Bondem si ho moc spojovat nešlo. Ale když se do kin dostalo Casino Royale, přišly velké omluvy a přehodnocování…

Craigův Bond je fyzický, brutální a emocionálně rozjitřený. Teprve se stal agentem 007, neumí držet pocity na uzdě a jedná impulzivně. Navzdory Daltonovým pokusům se právě Craigovi podařilo vytáhnout Bonda jako postavu ze stránek knih a přijít s úplně novým pojetím. Craig se navíc se Bondem nenechává příliš zaškatulkovat. Uvidíme, kam se on i jeho Bond budou dále posouvat.

reklama
Doporučené recepty
    reklama