Bolestivé kojení - důvody a pomoc! II.
I přes vaše veškeré snahy, nastudované a získané informace, rady a pomoc okolí máte pořád stejný problém - bolestivé kojení! Stále se vám nedaří a nedaří potíže překonat a >>rozkojit se < < . Kde je zakopán pes? Proč a z jakých důvodů může vzniknout laktační krize a jak je možno zkusit ji překonat?
I přes vaše veškeré snahy, nastudované a získané informace, rady a pomoc okolí máte pořád stejný problém - bolestivé kojení! Stále se vám nedaří a nedaří potíže překonat a >>rozkojit se
Maminka, dítě a okolí
Problémem také někdy mohou být špatný přístup personálu, který mamince nedokáže pomoci (pozor - někde se sice snaží pomáhat prvorodičkám, ale narazit může třeba žena, která porodila druhé dítě. S prvním dítětem měla problémy s kojením, zvolila proto jinou porodnici, ale tady ji berou jako zkušenou maminku, která s kojením tedy pomáhat už nepotřebuje), nevhodné rady okolí či babiček, které mnohdy samy své děti dlouho nekojily.
Problémy však nemusí nastat hned v porodnici, ale i o něco později po návratu domů. Nejčastěji (asi v 80 % případů) se laktační krize dostaví do tří měsíců po porodu. Kromě špatného vlivu prostředí na ni může mít vliv i zdravotní či emoční problémy ze strany matky nebo narušení vztahu matka-dítě (kvůli jeho upevnění se doporučuje přiložit dítě hned po porodu k prsu).
Příčiny a pomoc
Příčin laktační krize může být opravdu veliká řada. Mohou se objevit hned po porodu, po příchodu domů z porodnice, ale i později. Připomeňme si ty nejčastější.
Bolestivé prsy a popraskané bradavky (ragády) - Příčinou může být špatná technika kojení, špatný způsob přikládání miminka k prsu. Tu je třeba změnit. Při kojení začínejte s méně bolestivým prsem, měňte polohu během kojení, nenechávejte prsy moc nalít (když tak trochu mléka před kojením odstříkněte), zkuste kojit častěji a dřív, než se začne dítě pláčem hlásit o jídlo (plačící miminko se hůře přikládá k prsu) - po 2 až 3 hodinách a to i v noci.
V případě velké bolesti je možno přerušit až na čtrnáct hodin kojení, mléko však odstříkávat a podávat dítěti jiným způsobem (injekční stříkačkou, lžičkou, z hrníčku,... ne z lahve!) Popraskané bradavky po kojení ošetřete vhodnou mastí, pokud možno nechte k nim volný přístup vzduchu (lépe se hojí), doporučuje se i potřít je trochou mateřského mléka. Omývejte je jen vodou. Nepoužívejte mýdlo ani sprchový gel. Na teplotu zabere Paralen. Od bolesti mohou pomoci ulevit také studené až ledové obklady (např. s tvarohem, kostkami ledu, listy bílého zelí... ;) mezi kojením, před kojením prsa nahřejte a promasírujte. Při teplotách nebo zánětech vyhledejte lékaře.
Ploché nebo vpáčené bradavky - Před kojením je zkuste podráždit, aby vystoupily, nebo mírně povytáhnout. Šikovným trikem je také možnost zkusit je vyprovokovat k vystoupení jemným dotykem ledu. Před kojením vytlačte z prsu pár kapek mléka, dítě tak lépe navnadíte k aktivitě a sání. Poslední možností je zkusit použít silikonové kloboučky (ty se však moc nedoporučují). Pakliže zjistíte špatný tvar bradavek už v těhotenství, můžete si koupit speciální tvarovače bradavek a ty nosit v podprsence během těhotenství.
Nedostatek mléka - Tvorba mléka je většinou závislá na častém přikládání dítěte k prsu, velikost prsů na to nemá vůbec žádný vliv. S tímto problémem se mohou často setkat matky nedonošených dětí či dětí s nízkou porodní váhou. Také během období kojení mohou nastat období, kdy se tvorba mléka na čas sníží. Vytrvání, časté kojení a klid vám mohou pomoci tuto dobu překonat.
Retence - ztížený odtok mléka - Projevuje se napětím a ztuhnutím části prsu. Pomoc - nahřátí prsou a teplé obklady, odstříkávání mléka, časté kojení, eventuelně masáž ztuhlého místa.
Ucpání mlékovodu - Je to citlivé nebo bolestivé místo či zatvrdnutí (hrbolek, boulička) na prsu. Dochází k blokádě jednoho z mléčných vývodů například zaschlým mlékem nebo buněčnou drtí. Za mlékovodem se zvyšuje tlak, mléko neodtéká a mlékovod se zanítí. Pomoc - studené a teplé obklady, sprchování či koupel v teplé lázni, ve které jemně krouživými pohyby masírujete ponořený prs směrem k bradavce. Hned po masáži by se mělo kojit nebo mléko odstříkat. Můžete zkusit také kojit na čtyřech (v kleče, miminko leží na zádech pod vámi). Jestliže blokáda do 24 hodin nepovolí, vyhledejte lékaře.
Mastitida - zánět prsní žlázy - Jde o zánět prsní žlázy (jednoho, ale klidně i obou prsů). Je doprovázen únavou, horečkou, bolestí hlavy, kloubů, svalů, nevolností, zvracením apod. Může se objevit například v případě popraskaných bradavek. Teplotu a bolest pomůže ztišit např. Paralen.
Při kojení dodržujte rady - viz bolestivé a popraskané bradavky. Nedostaví-li se do 48 hodin úleva, vyhledejte lékaře. Ten vám pravděpodobně předepíše antibiotika, která však většinou nebývají překážkou k dalšímu kojení. Je třeba 7-10 dní dodržet klid na lůžku. Pakliže se nezačne s léčením včas, může se z mastitidy vyvinout i absces (bolestivé místo postižené hnisajícím zánětem) a pak už je nutné provést drenáž prsu.
Přídatná žláza - Bolestivé zduření v podpaží, které může dosáhnout až velikosti kachního vejce - jeden z laloků mléčné žlázy uložený odděleně v podpaží reaguje na hormonální změny. Chlaďte ledem a mléko odstříkávejte.
Kvasinková infekce - Bradavky jsou červené, svědí, pálí, kůže se může začít loupat. Také dítě může mít opruzený zadeček a v pusince mívá bělavé tečky. Je třeba použít protiplísňovou mast, pečlivě si mít ruce a často měnit vložky v podprsence. Přerušte na čas kojení a mléko odstříkávejte.
zdroj: www.neonatologie.cz, www.medela.cz, www.rodina.cz