reklama

Bolestí hlavy rozhodně trpět nemusíme

Když nás něco bolí, nic nás netěší. Bolest je nepříjemný pocit, který nás upozorňuje, že v těle je něco v nepořádku.

Když nás něco bolí, nic nás netěší. Bolest je nepříjemný pocit, který nás upozorňuje, že v těle je něco v nepořádku.

Bolest je příznakem poranění nebo onemocnění, a její závažnost záleží na rozsahu a stupni poškození. I naše vnímání bolesti závisí na našem psychofyzickém stavu.

Kdy musíte k lékaři?

Nejčastějším typem bolesti, která nám znepříjemňuje život, bývá bolest hlavy. Zná ji důvěrně každý. Mírně až středně těžkou bolest hlavy si člověk může léčit sám pomocí přípravků proti bolesti.

Nesmíte však zapomenout na to, že tento typ bolesti může být varovným signálem některých závažných zdravotních problémů.

Zejména to platí v případě, že stav se navzdory léčbě nezlepší, nebo dokonce zhorší. Tehdy je třeba neodkladně navštívit lékaře.

Obruč bolesti

Nejobvyklejším typem bolesti hlavy bolest tenzní. Tenzní bolest hlavy je obvykle vnímána jako svíravý pocit a napětí po stranách hlavy, v oblasti čela, obličeje a krku.

Často ji uspíší psychické napětí, tělesná únava, únava očí a špatné držení těla.

Tenzní bolest hlavy může také vyvolat nedostatek spánku, hlad, hněv, pocity úzkosti, kouř z cigaret a požití určitých druhů jídla. Mnohem závažnějším typem bolesti hlavy je migréna.

Poznáte migrénu?

Migréna je typicky charakterizována silnou a pulzující bolestí, která nejprve postihuje jen jednu stranu hlavy, ale později se rozšiřuje i na stranu druhou.

Může trvat několik hodin, ale také až dva dny. Migrénu často doprovází nausea, zvracení, citlivost na světlo, zvuky nebo pachy.

Často ji uspíší tělesná námaha, působení světla nebo hluku, změny počasí a požití určitých druhů potravin a nápojů. Sklon k migréně se může dědit. Lidé trpící těžkými a častými migrenózními bolestmi hlavy by se měli neprodleně poradit se svým lékařem.

Jak bolest utlumit?

Bolestí hlavy bývají doprovázena i různá infekční onemocnění. Bolest hlavy je velmi častá při chřipce, zánětu dutin, zánětu hrtanu a středního ucha a při běžném nachlazení.

Na tlumení mírné a středně silné bolesti lze doporučit celou řadu léků, např. léky s účinnou látkou na bázi ibuprofenu či paracetamolu. V poslední době se také velmi osvědčil přípravek Nalgesin S (jako účinnou látku obsahuje sodnou sůl naproxenu). Řadí se mezi léčivé přípravky s analgetickým a protizánětlivým účinkem. Zároveň snižuje i zvýšenou tělesnou teplotu.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama