reklama

BLOG Fandimámám: Perte se za své dítě aneb nebojte se požádat o zvýšení alimentů

Jsem člověk, který chce vždy všechno zvládnout sám. Občas jsem moc hrdá na to, abych si řekla o pomoc, abych se vypovídala ze svých bolestí, anebo abych si šla říct o peníze, na které má mé dítě nárok. Máte to taky tak? Možná je načase to změnit.

Foto: Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky
Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Od té doby, co se dcera narodila, jsem se o ni snažila postarat, seč mi síly stačily. Snažila jsem se být spořádaná, bezproblémová, chodila jsem do práce. S postupem času a se změnou potřeb mé dcery jsem najednou zjistila, že mé příjmy nestačí na potřeby mé i její. Začala jsem chodit do dalšího zaměstnání a snažila se dvakrát tolik než kdokoli jiný, aby nestrádala. 

A pak přišla doba koronaviru. S tím jsem přehodnotila celou situaci a zjistila, jak je člověk někdy slepý. A tak jsem se rozhodla vyrazit do boje. Proč by měl otec dítěte, který nejeví zájem, mít skoro celých 15 let stejné výživné? Z jakého důvodu jsem ještě nezažádala o zvýšení alimentů? 

Možná právě nad tím také přemýšlíte a tápete, co vás to bude stát anebo jaký je postup. Třeba vám těchto pár kroků pomůže.

  1. Rozhodněte se

Nejdůležitější je překročit strach. Strach z toho, že budou alimenty sníženy, nikoli zvýšeny. Zároveň je nutné uvědomit si, že peníze nejsou pro vás, ale pro dítě. Vaše dítě má nárok na to, aby otec, který se nestará (pokud se nestará - jako v mém případě) zajistil stejné potřeby (což nikdy nezajistí, když není přítomen), jako zajišťujete vy. Proč se jeden má snažit víc než druhý? Vždyť na počátku byli oba. Překročte tedy svou hrdost a strach a vyrazte do boje. 

  1. Sepište žádost

Napište žádost o zvýšení alimentů na vyživované dítě. Ano, vím. I já nesnáším papírování. Jenže ani to by vám nemělo zabránit, abyste bojovala za práva svého dítěte. Co k tomu budete potřebovat? Rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče; rozhodnutí soudu o posledním výživném; výplatní pásky za posledních 6 měsíců, nebo potvrzení od zaměstnavatele o průměrném měsíčním výdělku. Poté všechny výdaje, které jsou spojené s chodem domácnosti. Nezahrnujte do toho výdaje na telefon a wi-fi, které nejsou naprosto nezbytné. Patří sem výdaje jako nájemné, energie, výdaje za jídlo. Do žádosti napište důvod, proč žádáte o zvýšení výživného, uveďte hlavně všechny výdaje, které je nutné hradit v rámci péče o dítě, např. školné, školkovné, náklady spojené s koníčky (nebo případnými, které by dítě dělat chtělo, ale nemůže). Nezapomeňte také napsat, pokud má dítě nějaké zdravotní problémy, např. brýle, protože ty jsou dost drahé, často se mění a zároveň pojišťovna na ně nepřispívá. Vzor žádosti o zvýšení výživného najdete na internetu volně ke stažení.

  1. Obraťte se na úřady

V případě, že opravdu tápete, obraťte se na soud, kde vám rádi pomohou. Stačí zaslat e-mail na podatelnu a někdo se vám určitě ozve zpět. Mně se ozvala velmi milá paní, která mi vysvětlila, jak je nutno postupovat v případě, že jsme se s dcerou přestěhovaly. Vysvětlila mi, že je nutné zaslat žádost na soud, který rozhodl o případu prvně. Tento soud přepošle žádost k příslušnému soudu, kde se o alimentech rozhodne. Vždy se dělá vše s ohledem na dítě, pokud se tedy člověk přestěhoval několik stovek kilometrů daleko, musí k soudu dojet otec, nikoli matka s dítětem, protože tím by došlo k jejich znevýhodnění.

A poslední věc, nenechte se odradit. Nenechte se zastavit ani strachem, ani svou hrdostí. 

V případě, že i toto je málo, vždy se můžete obrátit na nás, na dobrovolníky z projektu Fandi mámám, kde vám pomůžeme materiálně i poradensky.

Ohledně alimentů se pak můžete rovnou obrátit na naši partnerskou organizaci Alimenty dětem, která vám zdarma pomůže vymoci alimenty pro vaše děti. Stačí si na jejich stránkách www.alimentydetem.cz  přečíst postup a vyplnit nezávazný formulář. Protože my fandíme mámám a alimenty patří dětem!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama