reklama

Armáda spásy v Česku i ve světě

Křesťanské občanské sdružení v Česku působilo už od roku 1919, po nástupu komunistů v osmačtyřicátém roce byla většina důstojníků zavřena do vězení

Svou činnost Armáda spásy znovu obnovila v roce 1990. Ze začátku důstojníci a dobrovolníci vařili pro bezdomovce polévky v bytech a rozdávali ji na hlavním nádraží v Praze.

Za patnáct let se její aktivity rozšířily do osmi dalších měst: Brna, Ostravy, Havířova, Karlových Varů, Krnova, Opavy, Přerova a Šumperka. "Pod hlavičkou Armáda spásy funguje dvacet devět sociálních center. Noclehárny a azylové domy mají dohromady bezmála tisíc lůžek a dalších šest set zájemců využívá služby denního centra," uvádí se v tiskové zprávě. Armáda se věnuje i péči o mládež, staré a nemocné a matky s dětmi.

Ve světě patří Armáda spásy k nejrozšířenějším charitativním organizacím s přísnou hierarchií, která se vyznačuje armádní terminologií a nošením uniforem. V roce 1865 ji založil William Booth, metodistický kazatel z Nottinghamu v Británii, který se původně staral jen o chudé a nechtěl založit náboženské hnutí. Z Británie se jeho myšlenky začaly šířit do světa a postupně se vyprofilovaly dva směry činnosti duchovní práce a péče o bezdomovce, staré a nemocné, matky s dětmi a mládež.

A.S. působí ve sto jedenácti zemích světa. Posledním místem, kde "nejmírumilovnější armáda na světě" založila svoji pobočku, je Varšava v Polsku.

reklama
reklama
reklama