Anglický buldok je pes přátelský, mírumilovný, občas trochu tvrdohlavý. K majiteli je silně citově připoután. I přes svou robustní postavu je to energický a hravý pes. Neocenitelné jsou také jeho vlohy k hlídání majetku. Toto plemeno potřebuje pro spokojený život milující a klidný domov.
Vzhled plemene
Toto plemeno se řadí mezi středně velká plemena. Výška v kohoutku dosahuje 38 – 40 cm. Hmotnost psa 25kg a feny 23kg.
Podsaditý, silný a kompaktní pes. Hlava je vzhledem k tělu poměrně velká. Nos a nozdry jsou široké, velké a černé. Čelisti jsou silné, dolní čelist lehce přesahuje horní čelist. Oči jsou středně veliké a kulaté. Barva očí je téměř černá. Uši jsou malé a tenké, vysoko nasazené. Ocas je nízko nasazený, kulatý a hladký. Končetiny jsou svalnaté a silné. Tlapy jsou kulaté, silné a kompaktní. Srst je krátká, hustá a hladká. Barva srsti je jednobarevná nebo jednobarevná s černou maskou nebo tlamou. Paleta barev žíhaná, červená, plavá, žlutohnědá, vždy zářivé barvy.
Toto plemeno se dožívá 11 let.
Povaha
Anglický buldok je klidný a přátelský pes. Je skvělým společníkem k dětem, které miluje. Hlavně ve štěněčím věku rád dovádí a hraje si. Zde je nutné tyto jeho touhy krotit, vzhledem k jeho krátkému nosu a sklonům k zadýchání a přehřátí. K ostatním zvířatům je tolerantní. Při hlídání majetku je neústupný a odvážný.
Anglický buldok - charakteristické rysy
- mírumilovný
- přátelský
- hravý
- energický
Výchova a péče o psa
Anglický buldok potřebuje citlivou výchovu, jasnou a důslednou. Citlivě reaguje na tón hlasu a náladu svého majitele. Potřebuje být v co nejužším kontaktu se svou rodinou, rozhodně toto plemeno nepatří do kotce. Spokojený bude v bytě, kde mu bude vyhrazeno klidné a chladnější místo. Může jím být klec, na kterou zvykáte psa již od štěněte. Klec se tak stane pro psa bezpečným a klidným útočištěm, které potřebuje ke spokojenému životu.
Péče o srst nevyžaduje zvláštní pozornost. Stačí ji denně pár minut pročesat masážní rukavicí. Zaměřit se chovatel musí na pečlivé čištění obličejových vrásek, v kterých hrozí vznik zánětu. Také zvukovod a oči se musí udržovat čisté.
U anglického buldoka nesmí být podceněna kvalitní výživa v období růstu. V opačném případě je vysoké riziko dysplazie kyčelních kloubů. Náchylný je také k dýchacím problémům. Špatně snáší vysoké teploty vzhledem ke krátkému nosu.
Štěňátko může pořídit s průkazem původu za cenu řádově několika tisíc korun, záleží na výběru chovné stanice. Bez průkazu původu od 4000,-Kč.
Chov
Dle FCI se jedná o skupinu 2 - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští psi, Sekce 2.1. Dogovití molosové, bez pracovní zkoušky. Více informací o plemeni naleznete na stránkách www.bulldogclub.cz.
Historie plemene
Anglický buldok byl vyšlechtěn za účelem použití při zápasech s býky. Pro tyto kruté hry byl vyšlechtěn pes s předkusem v dolní čelisti a nosem posunutým dozadu. Díky tomu se pes dokázal do býka zakousnout a nenechal se setřást. V roce 1835 byly býčí zápasy v Anglii zakázány a toto plemeno málem vyhynulo. Prostý lid si jej však velmi oblíbil a začal jej chovat jako společenské plemeno, kterým je do dnes. Šlechtěním změnili jeho stavbu těla na zavalitou s krátkýma nohama. V Anglii je buldok národním plemenem. Po dlouhá léta byl export buldoka zakázán.
Podobná plemena
- Šarpej
- Boxer
- Anglický mastif